Гортензія волотиста (метельчата): посадка, догляд у відкритому ґрунті, опис сортів

Зміст

Саме вона вважається однією з найбажаніших та найкрасивіших.

На сьогоднішній день багато різних сортів волотистої гортензії.

Відмінною рисою є висока зимостійкість та можливість вирощування у всіх регіонах України.

Волотисту гортензію вирощують у північних регіонах з холодним кліматом, морозостійкі сорти здатні витримати температуру до -40°С.

Такими представниками є Полярний Ведмідь (Polar bear), Ерлі сенсейшен (Early Sensation) -35 ° С, Сандей Фрейз (Sundae Fraise) -35 ° С.

Гортензії чудово зимують у середній смузі, більшість сортів заявлені з морозостійкістю від -26 до -30°С. Незважаючи на це, в перший рік посадки кущики досить вразливі, тому бажано їх все-таки прикрити покривним матеріалом, наступні роки укриття більше не знадобиться.

Деякі сорти волотистої гортензії, такі як Vanille Fraise має форму куща, що поникає, але це її не псує, зробіть підпору, особливо якщо це молода рослина, щоб гілочки не поламалися.

Але не всі з такою формою. На сьогоднішній день виведені сорти із прямостоячою формою куща різного розміру.

Є мініатюрні, які вирощують у горщиках, вони чудово виглядатимуть на передньому плані, прикрашатимуть балкони, веранди, зони відпочинку. Розміри варіюються від 50 до 80 сантиметрів, це вважаються карликові волотисті гортензії.

Багато сортів середнього розміру 1-1,5 м, розмір великих може перевищувати 2 метри, завширшки такі кущі сягають до 3 метрів.

А кольорова різноманітність сортів волотистої гортензії в діапазоні від слабо-салатового до червоного стане прикрасою будь-якого саду.

До речі, із суцвіть метельчатих гортензій роблять сухі букети. Взимку вони можуть прикрашати ваш будинок і нагадувати про чудове літо.

Цвітіння

Волотиста гортензія цвіте на пагонах поточного року. Починає цвітіння з червня до вересня-жовтня місяця.

Квітка гортензії волотистої дуже красива. Форми суцвіть бувають пірамідальні з широким низом і з гострим кінчиком або закругленим, у деяких сортів суцвіття щільно збиті, в інших навпаки повітряні, легкі, нагадують метеликів, що пурхають, над кущем.

Квіти можуть бути стерильні та фертильні. Запах, як правило, рідко присутній, але є сорти, які мають злегка вловимий приємний аромат.

Особливо гарні суцвіття з великими стерильними квітками, які з'єднані в один конус, що сягає 30-40 сантиметрів. Протягом сезону цей конус видозмінюється, змінює забарвлення від світло-салатових відтінків і закінчує цвітіння малиновими та бордовими тонами. Також багато сортів які протягом цвітіння фактично не змінюють забарвлення, залишаються білими, іноді до закінчення цвітіння придбають ніжний рум'янець.

І так, що ж потрібно зробити, щоб гортензія волотиста радувала прекрасним цвітінням.

Догляд за волотистою гортензією

По догляду рослина не клопітна, єдине, що необхідно - регулярний та рясний полив.

У перекладі з латинської гортензія означає посудину з водою. Сама назва каже, що води потрібно на полив багато.

Полив волотистої гортензії

Дорослим кущам необхідно на тиждень 3-4 відра води. Якщо вона набирається з міського водопроводу, дайте їй хоча б добу відстоятись, щоб вийшов хлор.

Полив краще робити вранці або ввечері, під корінь, щоб вода не потрапляла на суцвіття і листя.

На дорослий кущ потрібно при одноразовому поливі два відра води. Якщо погода стоїть спекотна, то поливати гортензію двічі-тричі на тиждень, а при контейнерному вирощуванні щодня.

Волотиста гортензія посадка

Коли садити?

Найкращий період вважається весна, до розпускання бруньок або після опадання листя восени. Але, якщо ви купили рослину в горщику, можете її посадити у будь-який час, головне правильно вибрати місце.

Вибір місця для посадки волотистої гортензії

Гортензія світлолюбна рослина, але якщо сонце буде палити весь день, квіти швидко відцвітають, а кущ пересихатиме. Найкраще місце, де кущ під прямим сонячним промінням 3-5 годин, але не обідню годину.

Місце має бути захищене від сильних прямих вітрів.

Як посадити?

Важливо, щоб грунт був слабокислим, в лужному грунті рослина слабо розвивається і хворіє.

Яму бажано викопати заздалегідь, її розміри нечасто перевищують 50х50х40. Відстань між сусідніми кущами плануємо 2-3 м, залежно від сорту.

При підготовці ями ґрунт, при викопуванні ділимо на дві частини, верхній шар в один бік, на його основі ми робитимемо родючу суміш. Нижній шар - в іншу, служитиме для підсипки.

На основі верхнього шару готуємо суміш із розрахунку:

  • 2 частини ґрунту;
  • 1 частина піску;
  • 2 частини кислого торфу;
  • 1 частина перегною (краще кінського);

додаємо до неї:

  • 50-70 г суперфосфату;
  • до 50 г сірчанокислого калію;
  • столову ложку сечовини (карбаміду).

Все ретельно перемішуємо та виливаємо 1-2 відра води, даємо їй увібратися.

Як висаджувати волотисту гортензію?

Якщо саджанець з відкритою кореневою системою – підрізаємо коріння, ставимо в яму на невеликий горбок, розправляємо коріння та присипаємо.

При цьому слідкуйте, щоб коренева шийка знаходилася трохи вище поверхні землі.

Якщо саджанець із закритою кореневою системою (контейнер або горщик), спочатку ставимо його в ємність з водою хвилин на 10. Земляний ком повинен повністю промокнути.

Після цього акуратно, щоб не розвалити земляний ком, дістаємо саджанець, нижню частину розпушуємо, а коріння розпрямляємо.

Ставимо в підготовлену яму та присипаємо.

Не забуваємо про кореневу шийку! Це там, де корінець переходить у стовбур, або де коричневий колір кореневої частини змінюється на зелений колір стебла.

Розмноження волотистої гортензії

Найчастіше метельчату гортензію розмножують живцями, розподілом куща та відведенням, рідше – насінням.

Розмноження поділом куща

Цей спосіб хороший, коли є дорослий чи старий кущ. Ранньою весною викопуємо гортензію, максимально зберігаючи кореневу систему. Оцінюємо, на скільки частин можна розділити. Якщо коріння в хорошому стані можна ділити на 3,4 і навіть 5 кущиків. Головне, щоб кожен із них мав хоча б по 2-3 пагони та кореневу, здатну їх «прогодувати».

Залежно від товщини підземного штамба ріжемо секатором, ножом чи сокиркою.

Не забуваймо вкоротити стебла на одну третину.

До осені отримаєте новий повноцінний кущик.

Розмноження волотистої гортензії живцями

Не поспішайте викидати гілочки після весняної обрізки.

Поріжте їх на 3-4 бруньки, витримайте добу в розчині будь-якого стимулятора росту, висадіть у шкілку або ємності з торфом (заглиблюємо на 3-4 см), вкрийте зрізаними верхніми частинами від пластикової пляшки і стежте, щоб ґрунт був вологим. Якщо висаджували до шкілки на вулиці, не забувайте на зиму вкрити.

Можна нарізати живці і в середині літа. Гілочка повинна бути з пагону поточного року і мати 4-5 листків. Нижні 2 прибираємо, а у верхніх видаляємо половину листової пластинки. Далі повторюємо посадку та догляд, як описано вище.

Укорінення відводків

Навесні, до розпускання бруньок оглядаємо кущ, вибираємо нижчі пагони і такі, що ростуть горизонтально. Спушуємо навпроти нього землю, пригинаємо та фіксуємо дротом, каменем або дерев'яним рогачиком. Ближню до куща частину пагону присипаємо землею, а та, що подалі підв'язуємо до опори вертикально.

Місце з прикопаним пагоном регулярно поливаємо.

Насінням

Через тривалість часу використовується зрідка і в основному в селекційних цілях. Спочатку насіння замочують, потім пророщують. Після появи 2-3 перших листочків розсаджують у невеликі ємності. Через місяць після пересадки та до середини літа починають підгодовувати азотними добривами. З другої половини літа переходять на калійні та фосфорні знижуючи вміст азотних.

Волотиста гортензія любить підживлення

Якщо ви заправили яму, як писалося вище, в перший рік годувати рослину немає необхідності. У наступні роки за сезон робимо 3-4 підживлення.

Перша – коли почнуть рости перші пагони. Як підживлення використовується комплексне мінеральне добриво для гортензій або рододендронів.

Друге – коли на кущику почнуть формуватись бутони. Кожен кущ поливаємо розчином суперфосфату (20 г\10л) та сірчанокислого калію 20 г на 10 л води, замість сірчанокислого калію можна використовувати калійну сіль або калімагнезію.

Ще по одному підживленню можна провести в червні і до першої половини липня половинчастими дозами суперфосфату та сірчанокислого калію (по 10 г\ 10 л води).

Для того щоб цвітіння тривало трохи довше, а пагони не ламалися кущі кілька разів за сезон поливають слабким розчином (трохи рожевий) перманганату калію.

Укриття волотистої гортензії

Основною проблемою метельчатої гортензії взимку – хоч як це не дивно, не морози. На території України волотисту гортензію можна вирощувати без укриття в усіх регіонах.

Однак, не варто забувати про снігові зими. Так, такі бувають. І от коли ви не подбаєте про кущ, не зв’яжете гілки в пучок, ваш кущ просто розвалить снігом в різні боки. І повірте, навесні, сам по собі, він купу вже не збереться.

Висновок, зв'язуємо гілки в пучок (тільки без фанатизму), можемо зробити невелику підпору і вкрити агроволокном або спанбодом (якщо переживаєте, що рослині буде холодно).

Сподобалася стаття, переходьте на мою сторінку у Фейсбук, поділіться посиланням на сайт із друзями.

Гортензія волотиста

Метельчата гортензія Діамантино фото

Diamantino
(Діамантіно)

Метельчата гортензія Ванілла фрайз фото

Vanilla fraise
(Ванілла Фрейз)

Метельчата гортензія Пастель Грін фото

Pastel Green
(Пастель Грін)

Метельчата гортензія Скайфолл фото

Skyfall
(Скайфолл)

Метельчата гортензія Сандей фрейз фото

Sundae Fraise
(Сандей Фрейз)

Метельчата гортензія Полярний Ведмідь фото

Polar bear
(Полар Бір)

Метельчата гортензія Літл Спукі фото

Little Spooky
(Літл Спукі)

Метельчата гортензія Вімс Ред фото

Wim’s Red
(Вімс Ред)

Метельчата гортензія Доллі фото

Dolly
(Доллі)

Метельчата гортензія Бобо фото

Bobo
(Бобо)

Метельчата гортензія Конфетті фото

Confetti
(Конфетті)

Метельчата гортензія Пінкі Вінкі фото

Pinky Winky
(Пінкі Вінкі)

Метельчата гортензія Граффіті фото

Graffiti
(Граффіті)

Метельчата гортензія Геркулес фото

Hercules
(Геркулес)

Метельчата гортензія Грандіфлора фото

Grandiflora
(Грандіфлора)

Метельчата гортензія Даймонд Руж фото

Diamant Rouge
(Даймонд Руж)

Метельчата гортензія Канделайт фото

Candlelight
(Канделайт)

Метельчата гортензія Лаймлайт фото

Limelight
(Лаймлайт)

Метельчата гортензія Літл Фреско синонім Little Fraise фото

Little Fresco
(Літл Фреско)

Метельчата гортензія Мега Минди фото

Mega Mindy
(Мега Мінді)

Метельчата гортензія Меджикал Кендл фото

Magical Candle
(Меджикал Кендл)

Метельчата гортензія Меджикал Світ Саммер фото

Magical Sweet Summer
(Меджикал Світ Саммер)

Метельчата гортензія Мохіто фото

Mojito
(Мохіто)

Метельчата гортензія Пінк енд Роуз фото

Pink & Rose
(Пінк енд Роуз)

Великолиста гортензія опис сорту, фото, догляд
Гортензія Великолиста
Деревоподібна гортензія опис сорту, фото, догляд
Гортензія Деревоподібна