Гортензія великолиста (широколиста): посадка, догляд у відкритому ґрунті та горщику, опис сортів

Зміст

Кожен садівник, любитель чи професіонал, мріє у своєму садку мати великолисту гортензію, і це виправдано.

Тільки подумайте, за допомогою внесення певних речовин, можна самостійно змінювати забарвлення кольорів від рожевого – до темно-синього, від червоного – до фіолетового.

Причому, якщо навіть під один кущик з одного боку внести, а з іншого боку не вносити такі речовини, можна зробити так, щоб на одному кущі побачити просто неймовірну гаму переходів від рожево-бузкового до синього та темно-фіолетового.

Розмір кущів зазвичай не перевищує одного метра.

Відмінною рисою широколистої гортензії, незважаючи на її красу та бажаність, є те, що виростити її в середній смузі без укриття неможливо. Справа в тому, що її квіткові бруньки знаходиться у двох верхніх відділах гілочки, тобто на маківці. Там і закладаються суцвіття, які навесні зацвітають.

Зацвітає великолистна гортензія на пагонах минулого року і основне завдання зберегти ці торішні пагони, щоб у наступному році вони порадували рясним, гарним цвітінням. Якщо їх не зберегти, цвітіння не буде.

Однак, на сьогоднішній день виведені сорти широколистої гортензії, які можуть врятувати становище, вони можуть цвісти і на торішніх пагонах, і на пагонах поточного року. Варто враховувати, що цвітіння другої хвилі настає у серпні та менш інтенсивне, як на пагонах минулого року.

Але вона така ж красива, приваблива, так само притягує погляд де б не росла.

Цей вид вимагає підвищеного вмісту вологи та посиленого годування. Кущ пишно цвіте, відповідно йому потрібна велика кількість харчування.

Саме великолистна гортензія дуже погано реагує на зміну кислотності ґрунту в той чи інший бік. Тому вона має бути стабільною.

Якщо кислотність змінюється до нейтрального чи лужного, рослина починає хворіти, може початися хлороз, тому за кислотністю необхідно стежити.

Якщо ви не живете у південному регіоні, я б радила вирощувати широколисту гортензію в горщиках, а на зимівлю відправляти до приміщення, де температура не опускається нижче +3°С.

Вже при температурі 0°С квіткова брунька підмерзає. Звичайно, рослина перезимує, але цвісти точно не буде.

Широколиста гортензія - простий спосіб розмноження влітку

Живцювання можна проводити в травні або червні, до цвітіння.

Наприклад, коли робимо санітарну обрізку куща і видаляємо поламані, підмерзлі гілки.

Перед цвітінням живці нарізаю з пагонів без суцвіть, зрізуючи його наполовину. Таким чином, прибираю зайві пагони, які кущу немає необхідності годувати, і наступного року гортензія цвіте набагато краще.

Живці нарізаємо на два міжвузля, нижнє листя видаляємо, а у верхніх навпіл зрізаємо листову пластинку.

Опускаємо нарізані живці на дві години у воду, можна просто покласти в ємність із водою.

Після цього прямо в землю під тінню дерев на глибину до другого міжвузля заглиблюємо (8-10 см).

А щоб створити парниковий ефект, над живцями споруджуємо невелике укриття, як тепличка, використовуючи плівку або біле агроволокно, виключаючи попадання прямого сонячного світла.

Через 3-4 тижні парник починаємо потроху відкривати, щоб саджанці адаптувалися.

А ще через 1-2 тижні саджанці розсаджуємо.

Можна живці відразу висаджувати в горщики, але тоді для створення парникового ефекту накриваємо їх зрізаною верхньою частиною пластикової пляшки, як ковпаком.

Як зберегти великолисту гортензію взимку

Великолиста гортензія у смузі Харківської, Київської чи Сумської областей вважається умовно зимуючою рослиною.

Сама рослина витримує наші зими і при цьому непогано почувається, але цвітіння може не статися.

Тож від чого залежить цвітіння широколистої гортензії?

Справа в тому, що якщо у вас сорти не ремонтантні, то цвітіння у неї відбувається саме на пагонах минулого року.

У ремонтантних сортів дві хвилі цвітіння, перша хвиля на пагонах минулого року, друга – на пагонах поточного року у другій половині літа, ближче до серпня. Тобто, якщо була холодна зима або весна із заморозками, є шанс побачити цвітіння другої хвилі.

У будь-якому разі основне завдання зберегти пагони минулого року.

Простіше і надійніше, коли гортензія росте у горщику. У цьому випадку зберегти бруньки та побачити цвітіння наближається до 100 відсотків.

Як це зробити?

По-перше, восени, до останнього моменту, тобто до настання температури близької до нуля, ми залишаємо горщик у саду, гортензія повинна природним шляхом ввійти в стан спокою.

Основне завдання не допускати до мінусових температур. Якщо вночі відбудеться одноразове зниження до мінусової температури, квіткові бруньки постраждають і цвітіння не станеться.

У звичайної великолистої гортензії вони знаходяться у двох верхніх точках (рідше трьох), у ремонтантних - трохи нижче по стовбуру. Тому, стежимо за прогнозом і при можливому зниженні температури до 0°С або навіть нижче, переносимо в приміщення або вкриваємо на ніч покривним матеріалом.

По-друге, з кінця вересня починаємо поступово видаляти нижнє листя, даючи сигнал до визрівання верхньої частини. Листя краще не обривати, а обрізати їх ножицями, залишивши невеликий пеньок, близько 1 см.

Зрештою залишаємо 1-2 верхні вузли з листям.

Полив скорочуємо, але проводимо до моменту внесення гортензії на зимівлю в підвал або інше приміщення, що не промерзає. Перед тим, як опустити на зимівлю, все листя, що залишилося, обрізаємо.

Температура при зимівлі не повинна опускатися нижче +1°С і підвищуватися понад +7 °С.

Пам'ятайте, що при підвищенні температури до +9°С і вище почнеться рання вегетація рослини.

Полив під час зимівлі проводиться невеликою кількістю та зрідка, земля під гортензією не повинна пересихати, але й перезволожувати не варто, щоб не сталося загнивання коренів.

Приствольне коло краще обкласти мохом сфагнумом. Він підкислює ґрунт і дезінфікує його, допомагаючи рослині перенести зиму та уберігає від кореневої гнилі.

Важливим етапом підготовки гортензії до зимівлі є профілактична обробка від хвороби та шкідників.

Це можна зробити в середині чи наприкінці вересня, коли денні температури тримаються в діапазоні 15-20 °С, а нічні 10-12 °С.

Якщо рослина здорова, не було жодних плямистостей, хвороби на листях використовуємо біопрепарати в баковій суміші: Алірин + Гамаїр по 2 таблетки на 1 л води + Фітоверм + Бітоксібацилін. Обробити листя, як із зовнішньої, так і з внутрішньої сторони, включаючи ґрунт.

Якщо були пошкодження або плями на листі, тоді краще взяти 1% бордоську суміш або препарати на основі міді.

Від шкідників допоможе Актара. Можна пролити розчином ґрунт, або обробити по листку, але необхідно пам'ятати, Актару з Бордоською сумішшю не змішуємо. Обробка цими препаратами проводиться з інтервалом у кілька днів.

Гортензія великолиста – це вулична рослина, у міській квартирі вона почувається вкрай незатишно, їй спекотно та сухо. Крім того, для цього виду є обов'язковим період спокою хоча б два місяці.

Я не рекомендую залишати гортензію вдома, якщо є можливість, краще відправити на зимівлю до підвалу, або в крайньому випадку – засклений балкон. Головне, щоб температура не опускалася нижче за нуль, тоді вона чудово перезимує.

Догляд за великолистою гортензією у горщику

Гортензія любить поїсти і без гарного годування гарних суцвіття не буде, а гілки будуть тоненькі та слабкі. Тому годування – це основа гарного цвітіння.

Добрива можна вибрати сухі, рідкі або гранульовані з пролонгованою дією.

Гранульоване добриво використовується при посадці або пересадці безпосередньо в горщик.

Полив

Без якісного поливу хороших суцвіть точно не досягнете. Пам'ятайте, полив повинен бути регулярний і рясний, ґрунт у горщику не повинен пересихати.

І бажано проводити м'якою, відстояною водою без хлору.

Ґрунт

Великолиста гортензія - це рослини для яких актуальна кислотність ґрунту в діапазоні 3,5-4,5 ph. При вищому ph квітка почне хлорозити, листя жовтітиме.

Тому негайно додаєте залізо, але, як правило, якщо ви користуєтеся хорошим комплексним добривом, все це вже міститься.

Не забувайте регулярно перевіряти кислотність ґрунту.

Якщо вона буде лужною або нейтральною, на широколистій гортензії це позначиться відразу.

Не забувайте регулярно підкислювати поливну воду, наприклад, лимонною кислотою (чайна ложка лимонного соку на 1,5 л води).

Для вирощування великолистої гортензії в горщику можна використовувати землю для азалій або рододендронів. Головне, щоб ґрунт був кислим, додайте розпушувач і обов'язково кислий торф.

Не поспішайте виставляти горщики на вулицю навесні, будь-яка мінусова температура може вбити квіткові бруньки і не буде цвітіння, тому виставляємо після того, як мине загроза зворотних заморозків.

Укриття великолистої гортензії на зиму у відкритому ґрунті

Якщо ви живете не в південному регіоні України та кущ росте у відкритому ґрунті, необхідно дуже серйозно підійти до питання зимівлі. Це має бути укриття, яке не дозволить морозу пошкодити квіткові бруньки.

Найбільш уразливі вони першим заморозкам, тому, найголовніший секрет догляду за великолистою гортензією це правильно і головне вчасно вкрити і так само вчасно розкрити кущ.

Мабуть у зв'язку з тим, що ця рослина південна, їй у наших широтах просто не вистачає вегетаційного сезону для визрівання.

І в середині або кінці вересня, коли трапляються перші заморозки, кущ ще не перестав вегетувати, пагони ще до кінця не визріли, тому бруньки дуже легко ушкоджуються навіть зовсім маленьким мінусом, навіть якщо -1 °С.

А це означає, що квітів на наступний рік ви не побачите.

Тому, тільки-но є загроза заморозків, іноді це буває навіть на початку вересня, весь кущ вкриваємо в один шар спанбондом і тримаємо його під цим легким укриттям аж до кінця жовтня - початку листопада.

На зимівлю знімаємо наше легке укриття, пагони пригинаємо до землі, пришпилюючи тримачами (дуги з арматури чи товстого дроту можна купити чи зробити самому). До речі, влітку ці тримачі використовуємо як опору під гілками куща, щоб під час дощів та вітрів гілки не падали та не ламалися.

Після цього, вкриваємо вже спанбондом щільністю 60 у два шари. Перед укриттям зрізаємо суцвіття, якщо кущ невеликий, можна видалити листя.

У такому стані гортензія залишається до того моменту, коли не мине загроза зворотних весняних заморозків.

Якщо рослина добре перезимувала, починаючи з кінця червня з'являються перші суцвіття, які будуть цвісти усе літо та осінь.

Загалом і цілому, крім укриття, великолистна гортензія, абсолютно невибаглива рослина і догляд за нею набагато простіше, ніж за улюбленими нами трояндами.

Великолиста гортензія, безумовно одна з головних прикрас будь-якого саду і де б її не поставили чи посадили, вона зупиняє на собі погляд, особливо коли цвіте.

Сподобалася стаття, переходьте на мою сторінку до Фейсбук, поділіться посиланням на сайт із друзями.

Гортензія великолиста (широколиста)

Великолиста (широколиста) гортензія Adula Purple фото

Адула Перпл
(Adula Purple)

Великолиста (широколиста) гортензія Bouquet Rose фото

Букет Роуз
(Bouquet Rose)

Великолиста (широколиста) гортензія Leuchtfeuer фото

Люцифер
(Leuchtfeuer)

Великолиста (широколиста) гортензія Sweet Lips Pink фото

Світ Ліпс Пінк
(Sweet Lips Pink)

Великолиста (широколиста) гортензія Floria Pink фото

Флорія Пінк
(Floria Pink)

Великолиста (широколиста) гортензія Feather Hot Pink фото

Фезер Хот Пінк
(Feather Hot Pink)

Великолиста (широколиста) гортензія Florentina Blue фото

Флорентіна Блю
(Florentina Blue)

Великолиста (широколиста) гортензія Fabolo Blue фото

Фаболо Блю
(Fabolo Blue)

Великолиста (широколиста) гортензія Red Beauty фото

Ред Бьюті
(Red Beauty)

Великолиста (широколиста) гортензія Red Baron фото

Ред Барон
(Red Baron)

Волотиста гортензія опис сорту, фото, догляд
Гортензія Волотиста
Деревоподібна гортензія опис сорту, фото, догляд
Гортензія Деревоподібна