Пророщування живців винограду у воді крок за кроком, фото і відео
Все частіше садівники-любителі вдаються до різних способів розмноження винограду живцями як у субстратах, так і у воді.
Одна з причин – економія.
За ціною одного саджанці можна купити кілька різних сортів живцями.
Розглянемо найпростіший спосіб вкорінення живців винограду в домашніх умовах у воді та вирощування з них саджанців.
Зміст
Підготовка живців до вкорінення
Огляд
Огляньте цілісність бруньок, лоза не повинна бути запліснявілою та хворою.
Визначте верх і п'яту.
Пам'ятайте, брунька завжди дивиться вгору, крім того, під нею знаходиться черешковий слід від опалого листа.
Пророщувати можна як 3-вічкові, так і одно-двох вічкові живці.
Для цього нам необхідно їх нарізати.
Нарізка
Розберемося які бувають зрізи і правильно наріжемо чубуки на вкорінення.
Існує такий міф, що лозу потрібно обов'язково різати прямим різом під вузлом, відрахувавши 5-10 мм. Але це лише один вид зрізу.
Наступний вид - косий зріз через перегородку до вічка (див. фото). Такий зріз вважається кращим, тому що площа для вкорінення (звідки підуть коріння) виходить більше.
Для вирощування саджанця з одно-вічкового живця винограду різ робимо по міжвузлю (посередині між бруньками) навскіс.
Якщо лоза нарізана на 2-3 вічка, нижню бруньку краще засліпити (видалити) зрізавши скальпелем або гострим ножем.
Обов'язково прикріпіть до кожного живця бірку з назвою сорту або гібридної форми.
Вимочування
Вимочуємо чубуки від 12 до 24 години, цього цілком досить, щоб його «напоїти».
Воду беремо талу, дощову, кип'ячену або відстояну.
Наливаємо близько 5-7 см, ставимо п'ятою і даємо напитися вдосталь.
Не зайвим буде провести бороздування, цей прийом сприяє кращому проростанню коріння.
Стимуляція росту коріння
На теперішній час вітчизняна та зарубіжна промисловість пропонує безліч препаратів для стимуляції росту коріня. Гетероауксин, Корневін, Радіфарм, Янтарна кислота, Циркон, Епін-екстра та інші. На кожному з них є інструкція із застосування. Розглянемо деякі.
Clonex gel
Для приготування робочого розчину набираємо 1 мл препарату та розводимо його 5 мл води. Після цього невеликим пензликом наносимо розчин, що вийшов, з усіх боків на нижню частину живця і даємо просохнути 10-15 хв.
Якщо ж пророщується велика кількість, гель можна додати просто у воду під час вимочування у співвідношенні 1 частина Клонексу та 300 частин води. У такому разі вимочування краще поділити на два етапи. Перший – це вимочування у чистій воді, другий – вимочування протягом 12 годин з Клонекс гелем або зменшити дозування до 1:150 та вимочувати 24 години.
Rhizopon
Випускається у вигляді порошку та пігулок.
Порошок частіше використовується перед вкоріненням виноградних живців у кільчеваторі, кокосовому або торф'яному субстраті.
Для цього застосовується дозування препарату 1% або 2%.
Застосування: після вимочування, даєте живцю просохнути, п'яту чубука на висоту 1,5-2 см опудрюєте порошком і струшуєте зайве. На чубуці має залишитися лише тонкий наліт препарату.
Далі поміщаєте його в субстрат або кільчеватор. Процес кільчування детально розписаний в іншій статті нашого сайту vinograd-loza.com.
Пігулки добре використовувати при значній кількості посадкового матеріалу, вони легко розчиняються, тому саме їх краще використовувати при вкоріненні у воді.
Живці попередньо не вимочуємо, а відразу готуємо робочий розчин. У літрі води розчиняємо пігулку 2% Різопону і замочуємо чубуки на добу. Після цього в банку на пророщування.
Для коренеутворення можна використати і натуральні стимулятори.
Натуральний мед
Є природним стимулятором зростання коріння.
На 1,5 літра води додаємо 1 чайну ложку меду. Живці витримуємо 12 годин. Після цього замінити воду на чисту.
Сік алоє
На склянку води розчиняємо одну столову ложку свіжого соку. Процес вкорінення можна проводити на такому розчині до появи коренів.
Настій з гілочок верби
Прутики верби разом із листочками заготовляємо з літа. Сушимо в пучках у тіні.
Для приготування розчину, ламаємо їх по 3-5 см і засипаємо в 0,5 літрову банку. Заливаємо окропом. Наполягаємо щонайменше 12 годин. Після цього розчин проціджуємо. Гілочки і листочки викидаємо, а на розчині, що вийшов, проводимо вкорінення. При необхідності доливаючи його.
Вкорінення живців винограду у воді
У ємність, де плануємо проводити пророщування, наливаємо 3-4 см талої, дощової або відстояної води, опускаємо живці і чекаємо близько 20 днів до появи перших корінців.
Якщо вкорінення проводиться у прозорому посуді, накресліть маркером кордон-рівень. Перші два тижні вода практично не спадатиме, а от, коли почнеться вегетація, з'являться перші листочки, зменшується досить швидко. Намагайтеся її вчасно доливати, щоб рівень був на одній мітці.
Крім листочків, можуть з'явитися і суцвіття, не нервуйте, просто прищипніть нігтиком або зріжте ножицями.
Щоб вода не псувалася, і її не доводилося занадто часто міняти, додайте кілька шматочків золи дерев або 2-3 пыгулки активованого вугілля.
Якщо живців набагато краще їх зв'язати. Для цього вирівнюємо їх по нижньому зрізу і зв'язуємо мотузкою або гумкою в пучки. Коли проросте коріння не варто її розплутувати, акуратно переріжте гострим ножем, щоб не пошкодити коріння.
Пересадка в склянки
Коли коріння досягло довжини 5-10 мм - сміливо їх висаджуйте в стаканчики або горщики.
Візьміть вже готові 0,5 літрові склянки, або виготовте із щільної плівки або 1,5 л пляшки, обрізані на висоту 15-20 см. Обов'язковою умовою є наявність дренажних отворів, щоб уникнути замокання та загнивання коріння.
Половину стаканчика насипаємо ґрунт, акуратно ставимо пророщений черешок, не пошкодивши корінці, досипаємо землю до повного. Утрамбувати не потрібно.
Грунт можна брати готовий універсальний або торфосуміш з нейтральною pH, або приготувати, використовуючи чорнозем, перегній та тирсу в рівних частинах. Суміш має бути легкою і не злежувалася в грудку.
Після посадки набираємо в ємність 3-5 см води та ставимо стаканчики на 7-10 хвилин, щоб земля наситилася. Наступні поливи проводимо по мірі необхідності.
Як правило, другий полив слідує через 10-15 днів, а третій і наступні – раз на тиждень. Можна поливати і зверху, але це призводить до ущільнення земляної грудки, що небажано. Найкраще проводити поливи замочуванням.
Живцы після пересадки ставимо у добре освітлене місце, можна і на підвіконня.
Сподіваюсь мій спосіб пророщування винограду на воді допоможе вам виростити сорт, що сподобався, а про свої успіхи або вдосконалення можете поділитися в нашій групі в Фейсбук «Виноград-виноград» - https: //www.facebook.com/groups/840750949432929.
Сподобалася стаття? Підписуйтесь на канал і розкажіть друзям.
Пророщування чубуків винограду у воді
Відео Давида Алверцяна