RU

Зберігання живців винограду

Зберігання чубуків винограду зимою

Нарізану та зв'язану в пучки виноградну лозу зберігають взимку в земляних траншеях у підвалах або спеціальних сховищах та забезпечують належний догляд.

У спеціалізованих господарствах будують для цієї мети спеціальні приміщення. В домашніх умовах зберігаємо у підвалі чи траншеї.

В таких приміщеннях температура не повинна опускатися нижче -2° та підніматися вище +4, плюс вологість повітря має бути невисокою.

В цих умовах період спокою пройде найкращим чином, вічка не вимерзнуть і не загниють. Приміщення має бути поділено перегородкам для зберігання виноградних живців різних сортів, провітрюватись та бути продезінфікованим.

Дезінфекція включає побілку або обприскування стін одним із розчинів:

  • Розчин вапна (1 частина вапна на 5-6 частин води) + 1% залізного або мідного купоросу (100 г на 1 л);
  • Крутий розчин марганцовки;
  • Настій тютюну (50 г махорки або тютюнового пилу на 1 л).

І обкурювання сіркою. Для цього краще купити в садовому магазині вже готові сірчані шашки.

Обробка живців винограду перед зберіганням

Щоб попередити появу цвілі, виноградні живці, перед укладанням на зберіганням, занурюємо на 3-5 секунд у 3-відсотковий розчин залізного купоросу. Даємо просохнути.

Укладаємо на пісок рядами завтовшки 10 см і пересипаємо піском шаром 3—5 см. Для цього краще застосовувати промитий чистий річковий пісок.

Краще пісок щороку оновлювати. Але якщо він використовується повторного, його необхідно просіяти, продезінфікувати та просушити на свіжому повітрі. Якщо в піску виявлено залишки гнилих або заражених живців, його краще замінити.

Чим обробити живці винограду перед зберіганням

Заготовлена виноградна лоза протягом зими не вимагає до себе пильного спостереження, але за живцями потрібен невеликий догляд. Якщо з'являється зайва вологість, підвищується температура, і виникає небезпека запліснення, лозу провітрюють. Якщо сухий пісок, його необхідно трохи зволожити. З цією метою знімають частину верхнього шару та підсохлі живці, зволожують і знову кладуть на місце.

У спеціалізованих господарствах використовується і зберігання виноградних чубуків узимку в траншеях. З цією метою готується траншея глибиною до 1,5 м та шириною до 2 м. Це залежить від кількості, що закладається на зберігання матеріалу.

Для різних сортів винограду копають свою траншею. Розташування траншей фіксується на плані із зазначенням сортів, а початок та кінець відзначаються кілочками з табличками.

Траншийний спосіб придатний лише в тих місцях, де немає поблизу ґрунтових вод. Всередину траншеї від дна до поверхні для вентиляції вставляють труби, прикриваючи від морозу, а вздовж обладнають канави для відведення талої та дощової води.

Обробка живців винограду перед зберіганням

Стінки траншеї, для дезінфекції, перед укладанням лози, обприскуємо 4-6 % вапняним розчином. Якщо земля в траншеї дуже суха, дно та стінки рясно зволожують водою, після чого укладають живці.

Вкладати пучки в траншеї краще трохи похило або горизонтально, щоб потім їх легше було викопувати.

Виноградні живці на зберігання укладаються рядами, кожен з яких пересипається піском або землею шаром до 5 см так, щоб він просипався між пучками та всередину. Верхні ряди покриваються шаром землі (північні райони до 50 см, середня смуга до 25 см та південь до 15 см).

Важкий глинистий ґрунт для укриття змішують із піском або легкою землею. У районах, де навесні ґрунт прогрівається набагато раніше за північні, щоб уникнути швидкого прогрівання стінок траншеї та чубуків винограду, необхідно прикрити соломою.

Більш інформації та думок можна отримати від учасників нашої групи до Фейсбуку. Перейдіть за посиланням, робіть публікації, питайте, діліться досвідом - https://www.facebook.com/groups/840750949432929/

Ще одна бакова суміш для обробки живців винограду перед зберіганням

Вказане дозування на 10 л води.

  • Фундазол - 5 г.
  • Фольпан - 10 г.
  • Топсин М - 5 г.

Приведеним розчином заправляю оприскувач, рясно, з усіх боків, кроплю лозу. Даю їй просохнути. Та ховаю в льох.

Перевіряємо збереження лози винограду

Зберігання чубуків винограду в холодильнику

Навесні після викопування виноградної лози необхідно перевірити її стан: якість бруньок, стан та свіжість деревини. Вічка не повинні бути підсохлі або цвілі. Їхню якість можна оцінити за зовнішнім виглядом та за допомогою поперечних та поздовжніх зрізів.

Зрізи повинні мати зелений колір і при натисканні з внутрішнього шару кори повинна виділятися рідина. Живці, що погано перезимували, зазвичай легше по вазі, а на зрізах деревина має слабо-зелене або білувате забарвлення, і волога при натисканні не виділяється. Лоза з омертвілими тканинами також вибраковується.

Якщо Ви викопали лозу та побачили, що частина нирок запріла або живці пошкоджені морозом, не поспішайте їх викидати, вони ще можуть бути придатними для пророщування. Візьміть на пробу частину чубуків, помістіть їх у воду або мокру тирсу і зачекайте. Якщо бруньки через тиждень почнуть набухати, то матеріал придатний для пророщування. (див. "Укорінення живців винограду").

А.М. Негруль «Виноградарство з основами ампелографії та селекції» 1952

Зберігання лози винограду

Іноді мені запитують: «Як організувати зберігання саджанців винограду взимку?», відповім так:

  • якщо йдеться про пророщені саджанці, як посадковий матеріал (зелені або кореневласні), їх не потрібно зберігати, а краще максимально швидко посадити забезпечити всі умови для комфортного зростання;
  • якщо з якоїсь причини Ви не змогли вчасно посадити саджанець, або торгуєте ними і не продали весь товар за сезон, то саджанці можна зберігати, не висаджуючи назад у відкритий ґрунт. До весни вони чудово збережуться у підвалі, у прикопаному вигляді, у зволоженому ґрунті.

Сподобалася стаття? Підписуйтесь на канал і розкажіть друзям.

Поділіться своїми спостереженнями та залиште відгук, напишіть через коментарі або на пошту - [email protected]

Особистий досвід зберігання чубуків винограду взимку в підвалі

Як зберегти живці винограду для посадки навесні фото

2017-2019

Викопував траншею у льоху, живці в пучках (заввишки 1,4-1,5 м) пересипав трохи зволоженим піском. Зберігання на відмінно.

2020-2021

Частину лози (для весняного укорінення вегетуючими та для школки) зберігав у льоху нарізаними, складеними в закриті ящики у горизонтальному положенні.

Ящики ставив один на другий, а зверху вкривав 2-3 шари чорного щільного агроволокна, щоб не було відкритого контакту з повітрям. Температера зберігання +3-+50 С.

Нарізав на 3-4 вічка, але не менше 35 см. Нижній зріз намагався робити на відстані 3-4 см від бруньки і не просто під нею, а під брунькою з вусиком.

Зауважив, що в місці, де є вусик, коренеутворення відбувається швидше та інтенсивніше.

Зберігання на відмінно.

Другу частину лози зберігав просто зв'язану пучками у вертикальному положенні.

Температера зберігання +3-+50 С.

На початку березня помітив, що лоза втрачає тургор. Поставив пучки у ящики, налив води та залишив на ніч. Лоза на ранок придбала здоровий вигляд.

2022

Частину лози (для весняного укорінення вегетуючими та для школки) зберігав нарізаними по 30 см. (саме з такою висотоюа живця, як виявилося, мені зручно працювати під час укорінення), складеними в закриті ящики у вертикальному положенні.

При цьому, верхній зріз 2-2,5 см. над вічком, з обов'язком парафінуванням, а нижній, де припаде.

На такий чубук, як правило, виходило по 2 іноді 3 вічка.

З обов'язковими зрізами саме під почкою, або почкою саме з вусиком не заморочувався.

Зберігання та укорінення на відмінно.

Другу частину лози зберігав просто зв'язану пучками у горзонтальному положенні, просто на землі.

Зберігання на відмінно. І напувати не доводилось.

То ж вибирайте спосіб, який для вас зручніше.

Результат зимового зберігання живців винограду в підвалі, заздалегіть порізаними

Щоб вчасно отримувати повідомлення про вихід нових відео підписуйтесь на канал в YouTube – «Vinogradnaya loza» - https://www.youtube.com/channel/UCzNG2vucqk6HnFxwHUUySuw. Разом вирощуватимемо виноград.


Інші статті цього розділу

Заготівля живців винограду навесні чи восени
Заготівля живців
Коли пророщувати чубуки винограду
Укорінення живців
Виноград посадка лозою
Посадка винограду
Щеплення винограду вічком і в розщеп на старий кущ
Щеплення винограду
Обрізування столового винограду в серпні
Формування (обрізання) куща