RU

Щеплення винограду зеленим у зелене або чорним у зелене

Деякі сорти не відрізняються гарною зимостійкістю, часто хворіють, наражаються на напади шкідників, погано запилюються, горошать або просто застаріли.

Щоб це виправити, кущ винограду можна прищепити на невибагливого "сородича" або просто на інший сорт. Таким чином, вам вдасться отримати багатий урожай смачних плодів.

Щеплення винограду навесні та восени для початківців

Також за допомогою щеплення можна отримати кілька сортів винограду на одному кущі. Так ви не тільки поласуйте плодами різного смаку, але й отримаєте красиву рослину, яка чудово впишеться у ландшафт вашої ділянки.

Крім того, кілька сортів винограду на одному кущі – це ще й хороша економія простору у саду. Начебто посадили багато культур, але місця зайняли мало.

Якщо вам набрид якийсь сорт винограду, його можна повністю замінити іншим. І для цього не потрібно садити нову рослину і довго чекати, поки вона досягне плодоносного віку. Наприклад, щеплення в розщеп або за кору замінить непотрібний, старий сорт більш новим та врожайним.

Щеплення винограду не багатьом відрізняється від щеплення плодових дерев (наприклад, яблунь або груш), але все ж таки є свої особливості, які необхідно врахувати, щоб «операція» пройшла успішно.

Успішно прищепити культурний сорт винограду на старий кущ не так просто, для цього необхідно правильно підготувати щеплення та підщепу.

Заготівля живців винограду

Щоб отримати якісну щеплення, живці (чубуки) необхідно заготовляти восени (у жовтні-листопаді), але обов'язково до того, як почнуться заморозки або відразу ж після перших "легких" заморозків (див. Заготівля живців винограду).

Для цього оберіть здоровий кущ з гарним врожаєм яскравих та соковитих плодів і за допомогою спеціального чистого та гострого ножа наріжте живці так, щоб на кожному було по 2-3 вічка. Середня довжина живця винограду має бути 20-45 см.

Найкраще щеплення винограду фото

Врахуйте, що жируючі, пошкоджені, недозрілі, криві та занадто тонкі живці не годяться: вони навряд чи приживуться на кущі. Також краще не використовувати верхню частину пагона – довжиною близько 30 см.

Щоб щеплення пройшло успішно, дуже важливо, щоб зріз живця був рівний. Тому новачкам спочатку рекомендується потренуватися на будь-якій непотрібній лозі.

Нарізані живці винограду на 30 секунд зануріть у 3% розчин мідного купоросу (для знезараження), потім розкладіть на рівній поверхні і дайте висохнути. Після чого оберніть їх папером або вологою тканиною і помістіть в холодильник або холодний льох з температурою не вище 5°С.

Щеплювати виноград можна різними способами.

  • Окулювання. На живці зрізають щиток, відступивши 1,5-2 см вище і нижче вічка, прикладають його до підщепи, в якій попередньо роблять аналогічний зріз. Місце щеплення обв'язують шпагатом або пластиром.
  • Підземне щеплення впритул. Саджанець, який послужить підщепою, вирощують на окремій ділянці, навесні його зрізають трохи нижче за рівень землі (приблизно на 5 см). Потім роблять поперечний розріз, поміщають у нього заточений із двох сторін дерев'яний стрижень довжиною 2,5-3 см і діаметром 5 мм, на який насаджують щеплення.

Місце щеплення обмотують вологою тканиною і на всю цю "конструкцію" надягають поліетиленовий пакет, який потім щільно зав'язують. Щоб тканина не пересихала, періодично її змочують за допомогою голки, яку просовують через пакет. Після розпускання бруньок на прищепі поліетилен надрізають, а при появі 5-сантиметрових пагонів - повністю прибирають.

Щеплення винограду влітку чорним у зелене

З 20-х чисел травня (регіон Харків, Полтава, Суми, Луганськ) можна робити комбіноване щеплення здерев'янілим живцем у зелений пагін в розщеп (у південних регіонах можна починати на тиждень-два раніше):

  • На заготовлених з осені живцях оновіть зріз трохи нижче вічка і загостріть кінчик живця з двох боків приблизно на 2-3 см. У вас має вийти клин.
  • Потім помістіть живець у ємність з водою і тримайте, поки на ньому не набухнуть бруньки.

Як показала практика, можна і не чекати, коли прокинуться бруньки, а вимочити кілька годин чубук у воді та проводити щеплення.

Для стимуляції росту живця винограду можна потримати в розчині кореневіну протягом 15-20 хвилин.

  • Після набухання бруньок можна приступати до щеплення: робити це краще рано-вранці або ввечері після 18.00, коли сонце менш активне, або в будь-який інший час у похмуру погоду.
  • Ретельно підготуйте підщепу – лозу, на яку будете прищеплювати живець. Відріжте частину здорового пагона і посередині ножем зробіть розріз довжиною 3-4 см.
  • Акуратно вставте живець у розріз підщепи так, щоб вічка підщепи та живця були повернені в різні боки, обмотайте місце щеплення плівкою для щеплення (або смужкою від медичної вінілової рукавички), а поверх місця щеплення прикріпіть поліетиленовий пакет так, щоб він перекривав місце щеплення.
Зелене щеплення винограду фото

Зелене щеплення винограду - зелене в зелене

У червні-липні зазвичай проводять щеплення зеленими живцями на зелений пагін.

Технологія така сама, тільки живці не потрібно «оживляти» за допомогою води або стимулятора росту. Їх просто нарізають з кущів потрібного сорту винограду безпосередньо перед щепленням. Кінчик зеленого живця загострюють у вигляді клина і вставляють у розріз на підщепі.

На живці залишають один листок, і той рекомендується обрізати на одну третину, тобто, залишаємо лише третину листової пластинки.

Щеплення винограду восени

Восени виноград зазвичай прищеплюють у розщеплений штамб старого куща, який вже погано плодоносить. Успіх осіннього щеплення полягає у правильній розщепі та грамотній підготовці живців.

  • Насамперед замочіть живці в стимуляторі росту (Епіні, Гетероауксині, Корневині та ін.). Через 2-3 дні мають з'явитися ознаки того, що рослина жива: набухання бруньок, прокльовування листочків, поява вусиків.
  • На початку жовтня при температурі повітря не менше 15°С акуратно обріжте надземну частину штамба, очистіть місце зрізу гострим продезінфікованим ножем і протріть вологою ганчіркою.
  • Поставте ніж або невелику сокирку посередині штамба і акуратно вбийте за допомогою молотка. Розмір розщепу має бути невеликим – близько 3 см завглибшки. Сам розщеп, щоб він не схлопувався, фіксуємо викруткою з прямим шліцем.
  • Один кінчик живця загостріть у формі конуса. Зріз повинен бути не довшим за 2,5-3 см.
  • У розріз виноградного штамбу акуратно вставте живець загостреним кінчиком. Якщо залишилися щілини, їх потрібно закласти невеликими шматочками виноградної лози або розмоченим туалетним папером.
  • Після того, як ви заклеєте всі щілини між тканинами рослини, міцно обв'яжіть місце щеплення шпагатом або шматком міцної бавовняної тканини і замажте його вологою глиною, садовим варом або іншим засобом, щоб захистити живець від пересихання.

Якщо стовбур підщепи набагато ширший за живець, до одного штамбу можна прищепити 2-3 живця.

А якщо хочете запитати поради чи поділитися досвідом, підписуйтесь на нашу групу у Фейсбук «Виноград-виноград» - https://www.facebook.com/groups/840750949432929/

Підведемо підсумки!

Які бувають щеплення?

По-перше класифікація за пори року:

  • Весняна (простим копулюванням, наприклад, надземна, підземна, у розщеп…);
  • Літня. Носить часто комбінований характер: одерев'янілий живець прищеплюють до виноградного пагона, що розпустився, в розщеп або до саджанців-відводків - живці. Часто до молодого пагону винограду прищеплюють сідлом зелений чубук;
  • Осіння. Підходить для старого куща, який потрібно замінити. Робиться у штамб рослини.
  • Настільне, або зимове щеплення. Живець на живець, або на коренеласний саджанець.

Друга класифікація - ґрунтується на характеристиці підщепи та прищепи:

  • Щеплення винограду «Чорне в чорне» — частіше цей метод використовується навесні, коли до торішнього пагону прищеплюють живець з минулого року.
  • «Чорним у зелене» - застосовується навесні, коли пагони вже розпустилися, і влітку. Виноградний щеплений матеріал з минулого року прищеплюють на пагін, що розпустився.
  • «Зеленим у зелене» — здійснюється влітку чи восени. І підщепа, і щепа – зелені, до переходу в стан спокою.

Догляд за щепленим кущем винограду

Відразу після проведення весняного, літнього і осіннього щеплення підщепу слід полити і підгорнути. Не забудьте ретельно розпушити землю в прутовому колі, щоб вона наситилася киснем.

Якщо ви робите щеплення в розщеплений штамб (наприклад, восени), безпосередньо місце з'єднання підщепи та щепи не потрібно засипати землею.

Якщо через 2 тижні на щепленому живці не з'явилися нові пагони, зріжте верхню частину підщепи (з щепленням) і знову прищіпіть на нього живець.

Кожні 10-13 днів перевіряйте, як відбувається зрощення.

Прищеплені восени кущі винограду до настання перших морозів слід вкрити землею, соломою або ялиновим лапником (див. Укриття винограду в зиму).

Сподобалася стаття? Підписуйтесь на канал і розкажіть друзям.

Прищеплюйте виноград правильно і вам вдасться отримати багатий врожай найсмачніших сортів. А живці різних сортів винограду на щеплення можете переглянути в каталозі. vinograd-loza.com/katalog-sortov-vinograda.html


Інші статті цього розділу

Заготівля живців винограду навесні чи восени
Заготівля живців
Зберігання живців винограду взимку в льоху
Зберігання живців
Коли пророщувати чубуки винограду
Вкорінення живців
Виноград посадка лозою
Посадка винограду
Обрізування столового винограду в серпні
Формування (обрізання) куща