RU

Кільчування живців винограду в домашніх умовах

Підготовка живців до кільчування фото

Якщо лозу помістити в кімнату з високою температурою і достатньою вологістю, бруньки починають швидко розпускатися, тоді як коріння затримується з розвитком.

Це мінус звичайного вкорінення. Спочатку прокидається брунька і проростають зелені пагони, що тягнуть соки з живця, а потім, сподіваємося на появу перших корінців, щоб висадити саджанець у ґрунт.

Такий розрив може становити від одного до двох тижнів. І якщо коріння не встигають прорости, зелені пагони гинуть.

Для зменшення розриву у розвитку бруньок та корінців, застосовують парафінування, бороздування та кільчування чубуків винограду.

Кільчеватори для живців винограду або купують, або роблять самостійно, або використовують природні кільчеватори.

Кільчеватор використовують, якщо у розпорядженні є підвал або приміщення, де температура не перевищує 7°С.

Підготовка живців винограду до кільчування

  • Насамперед замочуємо лозу на добу – дві.
  • У ємність насипаємо невелику кількість пропареної тирси (або кокосового субстрату) 3 – 4 см.
  • Ставимо чубуки і заповнюємо вологою тирсою або мохом простір навколо, залишаючи зверху 1-2 бруньки (загальний шар тирси близько 10 см.).
  • Ємність ставимо на підігрів і вмикаємо його.
  • Через 2 тижні акуратно оглядаємо.
  • При появі корінців, висаджуємо в ґрунт, якщо корінців немає, чекаємо ще тиждень.

Методика кільчування

Підтримка температури для пророщування живця винограду за допомогою кільчеватора Кільчування живців винограду в тирсі фото

Під час кільчування живців винограду, нижня його частина знаходиться у вологому та теплому середовищі, тоді як на верхню частину діє прохолодне повітря (до +10°С), простіше кажучи, п'ята у теплі, а верхня брунька у холоді.

Температура в кільчеваторі з живцями винограду підтримується через термореле і коливається в межах +25 - +28°С, для цього низ, де знаходиться основа живця підігрівається нагрівальним елементом (електрична лампочка, нагрівальний килимок або інший нагрівальний елемент).

Таким чином, через 2-3 тижні знаходження чубука в кільчеваторі починається проростання коріння, а верхня брунька залишається сплячою.

Після пересадки живця з кільчеватора в поживну суміш, на нашому чубуку будуть або зачатки коріння, або повноцінні коріння.

І після того, як брунька прокинеться, зелений лист не витягує поживні речовини з лози, а харчується за рахунок повноцінного коріння з нашої земляної суміші.

В результаті ми не тільки отримуємо розрив між появою зелених листочків і коренів, а отримуємо повноцінний саджанець, здатний самостійно харчуватися з родючої землі.

Кільчування в земляній ямі (вуличне кільчування)

Вуличне кільчування живців винограду терміни фото Результат вуличного кільчування живців винограду фото

Кільчування в землі передбачає розташування живців п'ятами вгору або до низу верхньою брунькою.

При цьому, черешок верхньою частиною закопують у яму, заздалегідь викопану в грунті так, щоб нижній край живця покривав шар 4-5 см.

Низька температура та відсутність світла запобігають розкриттю нирок у верхній частині живця. П'ятка, що знаходиться ближче до сонця і відповідно в теплі, починає активно формувати коріння. Заздалегідь до занурення в яму чубук щонайменше добу вимочують у воді (краще зі стимулятором росту).

Глибина ями має бути на 20 см більше за їх довжину. На дно засипаємо близько 15 см піску. До занурення в яму верхню частину запаюємо парафіном або змочуємо в розчині глини.

Пов'язані в пучки чубуки ставимо в яму. Вільне місце засипаємо піском або тирсою. Частину лози, яка знаходиться над ямою, присипаємо вологою тирсою або піском, зверху укладаємо поліетиленову плівку, яка не дасть пересохнути верхньому шару і сприяє накопиченню та збереженню тепла під весняним сонцем.

Результати кільчування живців винограду у землі можна побачити вже за 2 тижні (перший огляд). Якщо почало рости коріння, пересаджуємо в ґрунт. Якщо ні, даємо ще час.

П'ятки живців краще розташовувати на одній висоті, щоб вони «дозрівали» в однакових умовах за однієї температури.

Коли починати кільчування живців винограду?

Метод кільчування та терміни

Залежить від багатьох чинників. По-перше, у якому регіоні мешкаєте і коли прогріється земля для посадки. Де вирощуватимете саджанець, біля дому або на дачі.

В домашніх умовах ми можемо захистити саджанець від зворотних морозів, а на дачі, куди приїжджаємо раз на тиждень, можемо його і втратити.

Давайте порахуємо терміни кільчування живців винограду:

  • 1 – 2 доби замочування;
  • 15 – 25 діб кільчування (залежить від сорту винограду, якості живця, температури кільчування живців винограду та рівномірності прогріву);
  • Пересаджуємо у склянки із землею;
  • 20 – 25 діб прокидається брунька, зростання перших 4-7 листочків та розростання кореневої системи.

Таким чином, цей процес триває близьк 60 діб. Виходячи з цього, можете порахувати, коли краще починати кільчування живців у вашому регіоні.

Ми починаємо цей процес в середині лютого, а на початку травня висаджуємо саджанці з приростом 30-40 см.

Особистий досвід укорінення живців винограду в домашніх умовах

Найменший відсоток пророслих чубуків було отримано при кільчуванні в земляній ямі, близько 65%.

У школку були висаджені всі 100%, як з корінням і калюсом, так і сплячими. Пізніше ті, що не прокинулися, теж пішли в зріст, але в порівнянні з висадженими живцями з корінням, із запізненням і відставанням в рості. Втрата становила близько 15-20%.

В яму чубуки було закладено 1 квітня 2019 року, а знято 1 травня. Регіон – Харків.

В той же час, найбільший відсоток живців, що укорінилися, виходить при укоріненні в кільчеваторі, розташованому в підвалі, де температура під п'яту становить близько +27 С, а температура навколишнього повітря +3-+5 С. Відсоток вкорінених чубуків - більше 90% .

Сподобалася стаття? Підписуйтесь на канал і розкажіть друзям.

Поділіться своїми успіхами в нашій групі у Фейсбук «Виноград-виноград» - https://www.facebook.com/groups/840750949432929 які способи кільчування Ви пробували і які з них ефективніші. Чи вважаєте кільчування корисним. Чи збільшує кільчування відсоток чубуків, що вкорінилися.

Результат кільчування живців винограду через 15 діб (2 березня 2023)

Підпишіться на наш канал YouTube – «Vinogradnaya loza» - https://www.youtube.com/channel/UCzNG2vucqk6HnFxwHUUySuw і Ви знатимете про вихід нових відео.

Кільчування винограду в тирсі, відео

Кільчеватор своїми руками, відео:

Маленькі таємниці, що допомагають укоріненню живців

Вирощування винограду з чубуків в домашніх умовах

Пророщування живців

Парафін для щеплень винограду

Парафінування чубуків

Бороздування чубуків винограду фото

Бороздування живців


Інші статті цього розділу

Заготівля живців винограду навесні чи восени
Заготівля живців
Зберігання живців винограду взимку в льоху
Зберігання живців
Виноград посадка лозою
Посадка винограду
Щеплення винограду вічком і в розщеп на старий кущ
Щеплення винограду
Обрізування столового винограду в серпні
Формування (обрізання) куща