Вкорінення живців винограду в домашніх умовах
Розведення живцями (чубуками) або живцювання - це найпростіший спосіб розмноження винограду в домашніх умовах.
Серед садівників та виноградарів відомо безліч різних методик і способів, розглянемо деякі з них.
Простий спосіб - пророщування чубуків винограду у воді (див. нижче відео)
Наприкінці зими або ранньою весною живці знімають із зберігання. Це найсприятливіший час для вирощування саджанців винограду (або саджанців із закритою кореневою системою - ЗКС). У такому разі вже на початку травня можна буде висадити молоді рослини у відкритий ґрунт.
Виноград любить сонце, тому не рекомендується довго тримати саджанець у закритому приміщенні і тому деякі виноградарі процес пророщування розпочинають вже на початку лютого.
- Насамперед потрібно освіжити нижній зріз живця. Це роблять гострим ножем, зрізуючи лозу на відстані 5-8 мм від нижньої бруньки.
- Для насичення вологою, живці винограду на самому початку процесу пророщування залишають на добу у воді.
В домашніх умовах у банку наливають невелику кількість дистильованої або кип'яченої води. Чубук ставлять у ємність.
Майже відразу з його нижнього зрізу почне витікати безбарвна желеподібна субстанція.
- Тому поки вона виходить, живець винограду потрібно час від часу витягати з води і промивати його нижній зріз під проточною водою. Якщо цього робити, він може почати гнити. Воду міняють щодня.
- За кілька днів зрізи почнуть набухати і посвітлішають.
Це означає, що на живці утворилася ранова тканина. Вона виконує захисну функцію, не дозволяючи живцю загнивати, і в майбутньому сприяє утворенню коренів.
Коріння починає формуватися на тій частині живця, яка занурена у воду. Щоб постійно не міняти воду, в неї можна кинути пару пігулок активованого вугілля, але краще декілька шматочків вугілля що задишаються після багаття.
- За два тижні почнуть розпускатися сплячі бруньки. Живець винограду почне посилено вбирати воду, тому потрібно буде постійно доливати.
- Через 20-25 днів розпочнеться активне проростання коріння. При досягненні ними 3 мм у довжину, саджанець потрібно негайно висадити в ґрунт, оскільки у воді корінню не вистачає кисню, і саджанці можуть загинути.
Для цього можна взяти будь-яку непотрібну ємність або пластикову пляшку і вирізати (просверлити) в її дні декілька дренажних отворів. На дно сиплять дрібний керамзит, щебінь найдрібнішої фракції чи пісок.
Далі насипають шар родючого ґрунту, придбаного в будь-якому садовому магазині (краще брати універсальний ґрунт з нейтральним pH). Покупний грунт складається з торфу або сапропелю, до яких додають речовини, що утримують вологу, і добрива. Такий ґрунт вважається ідеальним для подальшого зростання крихкого коріння. Живець ставлять посередині ємності, засипають грунтом і легенько утрамбовують. Поливають не надто холодною водою.
Аналогічно проводять пророщування або вкорінення чубуків винограду в торф'яних таблетках. Дехто вважає, що посадка чубуків (черенків) винограду навесні повинна проводитися відразу в торф'яні таблетки. Інші спочатку дають йому вдосталь "напитися" і лише після цього висаджують у ґрунт.
Вибираючи приміщення для пророщування та вкорінення чубуків (черенків) винограду в домашніх умовах, слід врахувати, що температура повітря повинна становити як мінімум 25 градусів, інакше зростання коренів уповільниться.
Також тривалість вкорінення залежить від сорту винограду. Один вкорінюється легше, інший – важче. Коріння на великих живцях утворюється швидше.
Далі ємність із саджанцем ставлять на підвіконня і чекають на потепління. При стрімкому зростанні живця у висоту, його верхівку прищипують. Якщо вкорінювати живці в такий спосіб, можна на рік прискорити зростання винограду.
У нашій групі у Фейсбук «Виноград-виноград» можна завжди запитати думку інших виноградарів щодо способів та термінів пророщування в різних регіонах України - https://www.facebook.com/groups/840750949432929/
Навесні висаджують у відкритий ґрунт вже не чубук, а повноцінний саджанець зі сформованим корінням. Для цього саджанець із землею акуратно виймають із ємності, так щоб не оголити кореневу систему та висаджують у попередньо викопану яму. Правильно підготовлена яма забезпечить коріння саджанця такі ж умови, як у приміщенні, і він навіть не відчує пересадки (див. Посадка винограду).
З огляду на те, що на підвіконні молодий кущик отримував значно менше сонця, ніж на вулиці, можливий опік його листя. Щоб такого не трапилося, перші 7 днів рослину треба вкривати хоча б газетою. Коли листя потемніє її можна зняти. Ще одним плюсом цього способу вкорінення є неможливість ураження куща нематодами або іншими паразитами. Такий виноградник почне плодоносити вже за рік після посадки.
Вкорінення на шафі
Щоб проростити живці винограду даним способом, потрібно взяти шматок щільної тканини, змочити її у воді та віджати. Далі кожен живець загортають у цю тканину. Зверху нижню частину живців обмотують плівкою і кладуть на шафу горизонтально. При цьому верхівки живців повинні бути розгорнуті до вікна або стіни, щоб знаходилися у прохолодніших умовах. А якщо ні, то розпускатися почне весь чубук.
Температура повітря на шафі не повинна перевищувати 25 градусів. Для збереження вологості тканини її іноді обприскують водою. Це дуже простий метод, який у першу чергу забезпечує утворення коренів.
Особливість полягає в тому, що товщина живців винограду повинна становити щонайменше 0,7 см, інакше сподіватися на коренеутворення не варто.
Коріння з'являється через 2-3 тижні, а нирки, швидше за все, ще будуть перебувати в сплячому стані. Коли довжина коренів досягне 1-2 мм, майбутню рослину потрібно негайно садити в грунт.
Якщо дозволяє погода висаджують у відкритий ґрунт, якщо ні – у зрізану пластикову пляшку ставлять молодий виноград і засипають його родючим ґрунтом.
вкорінення живців (чубуків) винограду в тирсі
З цією метою використовують тирсу і додають у неї трохи піску або гідрогелю.
Тирсу готують заздалегіть. Їх заливають гарячою водою і пропарюють, дають охолонути, після чого віджимають (див. Відео "Запарювання тирси")
Далі тирсу насипають у невелику ємність, додають пісок або гідрогель і ставлять в неї чубук.
Ємність зверху затягують плівкою і поміщають на підвіконня. Іноді поливають субстрат.
За 14-20 днів плівку знімають і перевіряють утворення коренів.
Якщо вже утворилося кілька корінців довжиною 1-2 мм, кущик садять у ґрунт, якщо ні – назад накривають плівкою і чекають ще мінімум тиждень.
Це найпростіший спосіб, що забезпечує швидке коренеутворення.
Аналогічним чином відбувається вкорінення чубуків у кокосовому субстраті, з тією лише різницею, що замість тирси беремо кокосову стружку.
Особистий досвід вкорінення живців винограду в домашніх умовах
Найбільший відсоток живців, що вкорінилися, виходить при вкоріненні в кільчеваторі і становить понад 90%.
Рецепт ґрунту, що використовується для пророщування чубуків винограду:
- Грунт універсальний (покупний) - 2 частини;
- Грунт садовий (чорнозем) - 3 частини;
- Субстрат кокосовий - 1 частина;
- Пісок - 1 частина
- Перліт - 1 частина
Сподобалася стаття? Підписуйтесь на канал і розкажіть друзям.
Тема вкорінення живців щорічно торкається та обговорюється у нашій групі у Фейсбук. Учасники діляться методиками, способами, препаратами, що сприяють якнайшвидшому коренеутворенню та різними хитрощами. Підписуйтесь та будьте в курсі, беріть участь в обговореннях - www.facebook.com/groups/840750949432929/.
Сподіваємося, що вирощування саджанців винограду з живців (чубуків) не завдасть клопоту і таким чином ви завжди зможете розмножити улюблений сорт для саду просто в домашніх умовах.
Вирощуємо саджанці винограду з живця, у школці
Частина І. Робимо школку
Будьте в курсі виходу нових відео на каналі «Vinogradnaya loza» - youtube.com/channel/UCzNG2vucqk6HnFxwHUUySuw.