RU

Правильна посадка винограду

Посадка винограду – надзвичайно відповідальна дія, що закладає основу успішного виноградника.

Здавалося б, копай ямку, клади живець або став саджанець і хай собі росте. Приблизно так і відбувається, але правильна посадка винограду, з дотриманням деяких важливих правил, підвищить виживання посадкового матеріалу та створить гарний шанс для високих урожаїв у майбутньому.

Зміст

Способи посадки винограду

 • В яму;
 • Посадка живців та саджанців під лом або бур;
 • Молдавський спосіб посадки.

Виноград можна виростити з насіння, живця або саджанця.

Вирощування з насіння, як найменш передбачуваний та успішний спосіб, ми розглядати на нашому сайті vinograd-loza.com поки не будемо. Він цікавий з погляду селекції. Однак для любителя, який планує отримати конкретний результат від конкретного сорту, це не варіант.

Ці способи охоплюють варіанти висадки саджанців або живців на постійне місце у ґрунт.

Для посадки на постійне місце можна використовувати:

 • кореневласні та щеплені саджанці з відкритою кореневою системою;
 • вегетуючі саджанці з закритою кореневою системою;
 • живці;
 • довгу лозу.

Зазначимо, що такий порядок відображає наші пріоритети у виборі посадкового матеріалу. Очевидна перевага саджанців – їх висока приживаність та швидший термін отримання першого врожаю.

Саджанці з відкритою кореневою системою

на наш погляд, краще, тому що вони вже провели час у відкритому ґрунті і досить загартовані. Крім того, при покупці такого саджанця легко перевірити якість корінців.

Саджанці із закритою кореневою системою

хороші в тому, що посадка проводиться земляною грудкою, коріння при цьому не турбуються, не рвуться і добре приживаються. При придбанні саджанців з кореневою системою, упакованою в стаканчику (а особливо в непрозорому), є ризик отримати слабкий матеріал, який погано розвиватиметься, а то й загине.

Висадка зелених саджанців винограду на постійне місце у травні-червні при правильному догляді забезпечить до осені досить гарну лозу, а наступного року очікується й перший сигнальний врожай.

Серед ризиків роботи з вегетуючим саджанцем можна відзначити недостатнє загартування (він росте в тепличних умовах, а ми його на сонце). Тому до відкритого повітря саджанець слід готувати поступово, а після висадки спочатку притіняти.

Живці

Перед посадкою на постійне місце бажано пророщувати (або точніше готувати) в кільчеваторі. Про цю техніку на нашому сайті vinograd-loza.com є окрема стаття. Можна, звичайно, і не морочитися, але тоді живців, що прижилися, буде менше.

Втрата року при посадці живцями компенсується зниженням ризику зараження ділянки філоксерою, яку можна занести на корені саджанця.

Посадка винограду в ями

Посадка саджанця винограду в яму
Посадка вегетуючого саджанця винограду в яму

Саджанці та живці висаджують у спеціально підготовлені ями, також можлива посадка винограду у траншеї. Як підготувати ями для посадки, розказуємо нижче. Траншейний спосіб використовують при закладці цілого ряду. Він трудомісткий, оскільки доведеться викопати більше землі, «спланувати» дно (щоб не було великих перепадів глибини, і вода не збиралася в одному місці) внести більше поживної суміші.

Розмір ями визначає обсяг пухкого поживного середовища, в якому розвиватимуться коріння.

Яма для посадки винограду має бути досить великою: від 50х50 см. до 100х100 см.

Ми рекомендуємо робити яму розміром не менше 80х80х80 см. Основне завдання при цьому – забезпечити лозу на найближчі 3 роки харчуванням, створити м'яке пухке живильне середовище, в якому коріння зможуть легко і не травмуючись розростатися. А така глибина посадки забезпечить виживання винограду у зимові морози.

Яму краще викопати заздалегідь: для весняної посадки - з осені або за один-два місяці (як тільки дозволяють умови), для осінньої - теж бажано підготуватися за кілька місяців.

За цей час ґрунт у ямі прогріється, земля осяде, збагатиться киснем. У теплі коріння швидше адаптується, а в м'якому ґрунті на подушці, що усталася, не будуть рватися і травмуватися. Для прогрівання ями можна використовувати плівку або скло.

Як ми робимо яму для посадки винограду

Як підготувати яму для висадки саджанця винограду

При викопуванні ями ґрунт ділимо на дві частини: окремо складаємо ґрунт із верхнього більш багатого шару, окремо – менш родючий із нижнього шару.

На дні ями прокладаємо дренажний шар із керамзиту або великої гальки завтовшки близько 10-15 см.

На дренажний шар встановлюємо трубу для внесення добрив та поливу і укладаємо живильний шар завтовшки 20-25 см.

Трубу діаметром 60-100 мм. розташовуємо на відстані 30-35 см. від передбачуваного куща. Верхній кінець труби повинен підніматися над ґрунтом, щоб його не забивало землею.

Для створення живильного шару ми створюємо таку суміш: до частини ґрунту, який вийняли з ями для посадки, додаємо відро перегною, 50 гр. комплексного добрива, що містить калій, азот та фосфор (типу Растворина, Нітрофоски, Кристалону тощо), 300 гр. Суперфосфату чи 20 гр. Селітри.

До чорнозему додаємо відро піску (бажаного річкового), який додасть ґрунту пухкості і зробить його більш повітропроникним.

Кислі ґрунти слід компенсувати вапном (достатньо півкіло) або половиною відра золи.

ВАЖЛИВО!

При перегодовуванні лоза може не визріти.

На живильний шар насипаємо ґрунт верхнього рівня завтовшки сантиметрів 10 і вливаємо в яму два відра теплої води.

Тепер давайте порахуємо.

У яму, глибиною 80 см., ми насипали 15 см. дренажу, 20-25 см. живильного шару і 10 см. землі. Після поливу та усадки додасться ще 5-10 см. Таким чином, фактична глибина посадки винограду складе 40 см. П'ятка саджанця виявиться досить глибоко, ймовірність промерзання ґрунту на такій глибині до -50С, при яких відмирають коріння винограду, мінімальна.

В день посадки в яму ставимо саджанець, можна на невеликий горбок, попередньо зроблений на дні ями. На горбок ставимо саджанець, розкладаємо коріння і засипаємо яму землею, обережно втоптуючи. Зверху поливаємо відром теплої води (виноград любить тепло і створюючи тепле середовище ми не гірше за добрива стимулюємо зростання саджанця). До поливної води бажано додати препарат Антихрущ, щоб унеможливити з'їдання молодих корінців саджанця личинкою травневого жука.

Пізніше, коли прогріється земля, щоб уникнути пересихання ґрунту, пристовбурний шар укриваємо мульчею.

ВАЖЛИВО!

Мульча з тирси або голок дерев хвойних порід підкислює ґрунт, що винограду зовсім не подобається.

Наступний полив проводимо через 2-3 тижні.

Як посадити виноград фото

Бажано при засинанні ями залишити приямок глибиною 10-15 см. У нього зручно поливати кущі (якщо не влаштовували трубу), перед заморозками можна легко вкрити лозу землею (при осінній посадці), а надалі, рукави, що сформувалися, зручніше придавлювати до землі, вкривати на зиму (див. Укриття винограду на зиму).

При використанні траншейного способу порядок дій принципово не змінюється. Тільки замість підготовки під посадку окремих ям копаємо велику траншею під кілька саджанців.

Якщо проводиться посадка щепленого винограду, контролюємо, щоб місце щеплення виявилося на рівні або трохи вище за рівень землі.

Як садити виноград фото

Безумовно, можна невеличку і ямку викопати. Але, як кажуть, як аукнеться... Скільки праці ви вклали у посадку, як погодували, як підготували землю – такий урожай і чекайте.

Один виноградник-початківець розповів мені таку історію. Декілька років він готував ями розміром 50х50х50 см, а то й менше, він заправляв поживною сумішшю, тобто, готував їх за схожим принципом, але робив менші за розміром.

Виноград добре приживався, нормально розвивався. Але один раз він спробував зробити яму більше, викопав 100х100х100 см і додатково її прогрів. Темпи приросту лози його, щиро сказати, здивували. За літо лоза сорту кишмиш Юпітер дала приріст 3,5 м і визріла на 85%!

Особливості посадки живців та саджанців під лом або бур

Такий спосіб посадки застосовують на вологих пухких ґрунтах. Спосіб гранично простий, але має варіації, залежно від якості ґрунту.

Ломом або колом у землі роблять отвір діаметром 5-6 см. на потрібну глибину. У нього встановлюють живець або саджанець з коротко підрізаним корінням, заливають воду і ломом, який встромляють поруч із місцем посадки, притискають землю до живця.

Інший варіант передбачає, що отвір заповнюється землею з перегноєм, яку потрібно поступово ущільнювати та проливати невеликою кількістю води (пару разів по 0,5 літра).

Є варіант заливання отвору спеціально приготовленою «живильною грязьовою жижею».

У деяких джерелах розглядається варіант без загортання отвору. При цьому не формується верхнє коріння, при поливі вода швидко проникає до коріння. Однак, при весняній посадці для уникнення вимерзання рослини ґрунт бажано замульчувати та накрити плівкою.

Замість лому можна використовувати бур діаметром 200 мм. Ямка виходить більше діаметром, і вона обов'язково засипається землею з верхнього шару, перемішаною з перегноєм.

На дуже великих плантаціях можна використовувати гідробур – спеціальний пристрій для посадки винограду. Посадкова яма розмивається водою, що подається з цистерни під тиском. При цьому добрива розчиняється у цистерні з водою. Виходить, що поєднується три операції – буріння, добрива та полив.

Такі способи можуть використовуватися на відповідних ґрунтах при посадці великої кількості матеріалу. При невеликих обсягах посадки - не полінуйтеся, садіть в ями, і лоза Вам віддячить гарним приростом.

Посадка винограду довгою лозою («молдавський спосіб»)

Виноград посадка живцями восени фото

Для посадки на постійне місце використовують не саджанець або живець, а досить довгий шматок (60-100 см) здорової визрілої лози. Укладаємо її в яму (скрутивши кільцем) або в траншею (розташовуємо рівно) і засипаємо так, щоб на поверхні залишалося 2 бруньки.

Яма готується стандартно, як і для посадки саджанцями. Якщо садимо навесні, ґрунт мульчують, якщо восени – насипають горбок землі. Лоза має гарний запас поживних речовин, велика кількість вузлів під землею сприяють потужному коренеутворенню.

З іншого боку, лоза у вологому середовищі в землі більш схильна до грибкових захворювань. Якщо цей спосіб посадки здався Вам цікавим, перед посадкою лозу варто обробити 3% розчином залізного купоросу.

Правила посадки винограду

Особливості посадки винограду – важливо спіймати момент, коли ґрунт достатньо прогріється, мине загроза нічних заморозків.

 • Вибираємо для посадки винограду відповідне місце. Виноград любить сонце та не любить вітер. Намагаємося висадити саджанці винограду на південному схилі. Якщо такого варіанта немає – вибираємо не закрите тінню місце, можливо прикрите від вітру спорудами.
 • Готуємо місце для посадки заздалегідь. В деяких відео автори демонструють посадку в щойно викопану яму. Однак ґрунт з часом просідає і є ризик травмування коріння.
 • Готуємо ґрунт. Рослина, як і людина, потребує харчування. Чим більший запас поживних речовин у ґрунті ми створимо, тим довше не доведеться підгодовувати молодий кущ. Для створення такого запасу потрібна велика яма, заряджена перегноєм та мінеральними добривами. Але пам'ятаємо, що винограду потрібне повітря та легка структура ґрунту. Тому важкі ґрунти полегшуємо піском.
 • Не допускаємо заболочування ґрунту, робимо дренаж. Якщо немає відтоку води – коріння може загнивати, ягоди розтріскуватимуться від надлишку вологи. Полив повинен бути помірним. Це стосується як живця або саджанця, висадженого у відкритий ґрунт, так і зеленого саджанця, що вирощується на підвіконні. Вони можуть загинути від «надлишку кохання».
 • Вибираємо правильний час для висадження саджанців винограду. При ранній весняній посадці зберігається загроза вимерзання, при пізній лоза може не встигнути визріти. Орієнтуємося не тільки на прописані графіки, враховуємо погоду, що фактично склалася у вашому регіоні.
 • При посадці залишаємо приямок. При поливі вода не розтікатиметься навколо куща, а восени це полегшить укриття винограду на зиму.
 • Витримуємо відстань між кущами. Це дасть свободу корінню, при формуванні рукавів вони не плутаються і не переплітаються. Інтервали посадки багато в чому залежить від сорту. Сильнорослим кущам залишаємо 2,5-3 м, для слаборослих 2-2,5 м, деяким сортам може бути достатньо і 1,5 м. (стосується штамбового формування в теплих регіонах). Відстань між рядами залежить від того, який тип шпалери ми використовуємо. Якщо шпалери одноплощинні ряди можуть розташовуватися один від одного на відстані 2 м., якщо двоплощинні - збільшуємо міжряддя до 2,5-3м.
 • Під час посадки використовуємо для поливу теплу воду. Вона не гірша за стимулятори може підштовхнути рослину до росту.
 • При весняній посадці ґрунт слід мульчувати, при осінній посадці перед настанням заморозків прикривати надземну частину горбком землі.

Сподобалася стаття? Підписуйтесь на канал та розкажіть друзям.

Ґрунт

До ґрунтів виноград не особливо вибагливий. Він може рости на кам'янистих ґрунтах, але не любить застою води та важких ґрунтів. Тому, під час підготовки ями бажано зробити дренажний шар. Якщо виноградник, через обставини, закладається на ділянках з високими ґрунтовими водами, логічно влаштувати дренажну систему для стоку води. Але це окреме питання, яке ми в цій статті не розглядатимемо.

Ґрунт для винограду при посадці саджанців або живців повинен бути легким, повітропроникним і достатньо поживним, щоб полегшити молодій рослині зростання.

Питання про те, чи потрібно, і якщо так, які вносити добрива при посадці винограду залежить від складу ґрунту Вашого виноградника.

Деякі виноградарі ґрунт просто перевертають: верхній, поживніший шар опускають на дно ями, а нижній, бідніший шар залишають на засипку.

Ми до добрива ставимося без упередження. При поглинанні органічних добрив рослинах відбуваються певні хімічні процеси. І якщо в ґрунті недостатньо необхідних речовин, лоза, позбавлена живлення, даватиме слабкий приріст.

Загалом, скільки вкладете зусиль у кущ, так він Вам і віддячить.

У нашій групі «Виноград-виноград» у Фейсбуці - https://www.facebook.com/groups/840750949432929/ Ви знайдете інші способи посадки.


Інші статті цього розділу

Заготівля живців винограду навесні чи восени
Заготівля живців
Зберігання живців винограду взимку в льоху
Зберігання живців
Коли пророщувати чубуки винограду
Укорінення живців
Щеплення винограду вічком і в розщеп на старий кущ
Щеплення винограду
Обрізування столового винограду в серпні
Формування (обрізання) куща