Як правильно обрізати виноград, види та детальні схеми обрізки
Виноград – улюблена ягода більшої половини людства.
А якщо ще згадати смачний сік і унікальний винахід - вино і всі його похідні, то вийде, що мало яка садова культура зрівняється з виноградом.
Вирощування його - справа клопітна і дрібниць у ньому не буває. Зате, один раз спробувавши самостійно виростити гарне, ароматне і смачне гроно, садівники стають захопленими виноградарями і, незважаючи на всі клопоти та труднощі, знову і знову садитимуть виноградні лози.
Один із найважливіших факторів – правильне формування куща винограду.
Трохи теорії
На нашому сайті vinograd-loza.com ми надаємо прикладні поради, як робити формування виноградного куща для щорічного гарантованого та кондиційного врожаю.
І почнемо з такого важливого питання: вкривати виноград на зиму чи не вкривати? У жителів південних регіонів така проблема не стоїть – там виноград вирощують не лише на шпалерах, а й на високих опорах-арках без зимового укриття.
У такому випадку формування кущів винограду здійснюється за іншим принципом - спочатку формується штамб на потрібну висоту (від 1,5 до 2,5 м), а потім вже бічні пагони, що плодоносять, рівномірно розподіляють по горизонтальній площині.
Але, в умовах центральних районів України, а тим більше північних регіонів, вирощувати столові сорти без укриття – великий ризик залишитися не лише без чергового врожаю, а й без молодого виноградника взагалі.
Хоча більшість сучасних сортів продавці позиціонують як морозостійкі, дуже сподіватися на це не треба.
Дуже короткочасне зниження нічних температур до - 25 ° С можуть витримати тільки сорти з підвищеною морозостійкістю, а більшість навіть при -10 протягом 2-3 днів вимерзають і не стільки від самого морозу, скільки від того, що нирки під льодом просто задихаються.
Тому багато садівників, навчених своїм невдалим досвідом, з першого року після посадки виконують таке формування виноградного куща, щоб восени його можна було вкрити, якщо зима очікується сувора.
А багато хто робить це незалежно від прогнозів, і вони завжди з врожаєм.
Види формування кущів винограду
Основною умовою обрізки при вкривній системі вирощування є отримання гнучких похилих рукавів, які можна пригнути, правильне осіння обрізка та підчищення пагонів навесні.
Для таких цілей кущ найкраще вирощувати в ряду, який називається горизонтальний кордон, або застосовувати стандартну промислову шпалеру. Після обрізки восени залишаються плодоносні рукави з пагонами плодоношення та заміщеннями (тими, які дадуть урожай через рік) у кількості очок близько 40 штук.
Кордон або шпалеру кущів такого розміру вкрити нескладно, а навесні підняти - цього цілком достатньо для отримання повноцінного врожаю.
Формування винограду на шпалері
Це найзручніша форма для застосування на присадибних та дачних ділянках.
На шпалерах найбільш ефективне безштамбове віялово-рукавне формування виноградного куща.
Починається вона з правильної посадки молодого виноградного саджанця навесні – щоб верхнє вічко було розташоване нижче рівня грунту на 7-10 см.
Така посадка виключає прояви штамбу та значно спрощує догляд за кущем.
Основні правила формування такі:
- Найзручніша форма шпалери – 2-площинна, з орієнтацією північ/південь.
Це буде гарантією того, що всі сторони куща будуть рівномірно освітлені протягом усього світлового дня. Кожен рукав підв'язується до своєї площини, тому кущ добре провітрюється.
- Відстань між кущами – 2 м на невеликій ділянці, а на просторій – бажано збільшити до 3 м.
- Відстань між рядами – не менше ніж 2 м.
На досвіді відмічено, що на одно площинній шпалері врожай із куща на 30-40% нижчий.
- На перший рік стоїть завдання виростити на саджанці чотири міцні пагони.
Як правило, влітку виростає більше пагонів, але всі зайві треба видаляти, як тільки вони досягнуть 5-8 см.
Залишати треба здорові та ті, що ростуть в сторони від шпалерного дроту.
- Восени, після листопада пагони, що визріли, треба вкоротити до 70-80 см, кущі добре полити, пригнути до землі і вкрити, присипавши землею, тирсою або укривною плівкою.
А що робити, якщо на перший рік виросте всього 2 чи 3 пагони і то не дуже міцні?
Тоді треба вчинити так: обрізати восени всі пагони з таким розрахунком, щоб на всьому кущу залишилося 5-6 найбільших бруньок. Ось з них через рік треба виростити 4 потрібні міцні пагони виноградного куща.
На них треба за літо виростити по 2 пагони з верхніх бруньок.
Робиться це так: коли навесні вічки набухнуть, треба все обламати, а залишити по 2 верхні. При цьому, щоб одна залишена нижня брунька дивилась в бік від центру куща із зовнішнього боку рукава. Вже на другий рік може з'явитися перший врожай, але якщо ви хочете отримати сильну рослину, то на кущ можна залишити не більше 2 грон на протилежних рукавах.
Восени на другий рік обрізка така: нижній пагін вкорочують на 2-3 бруньки – це буде лоза заміщення. Наступну за ним гілку треба обрізати 7-10 бруньок, це буде стрілка плодоношення.
На третій рік навесні кожен залишений рукав підв'язують до свого дроту похило, а плодові стрілки до дроту горизонтально.
Правильне становище плодових пагонів – запорука гарного врожаю та визрівання лози. На третій рік з куща можна отримати 5-7 кг повноцінного врожаю.
Надалі обрізування та формування виноградного куща здійснюється в аналогічному порядку.
Формування кордону
Уздовж стіни будинку, біля паркану або альтанки двоплощинну шпалеру зробити важко, тому там застосовується кордон - одноплощинний горизонтальний спосіб вирощування.
Особливість вирощування винограду в тому, що створюється багаторічний потужний рукав, на якому через кожні 30 см розташовуються плодові ланки.
Так як кордон дозволяє нарощувати стару деревину, то врожайність таких кущів вища на 20-25%. При цьому, так як положення рукава похиле – його після осінньої обрізки лози можна пригнути і вкрити.
Формується кордон таким чином: у рік посадки вирощується одна довга лоза і восени обрізається на всю дереву, що добре визріла.
Навесні цей пагін підв'язують у похилому положенні до нижнього дроту. Коли бруньки почнуть розкриватися - крайню (та, що біля дроту) залишають, а решту обламують. Всі вічка, що вище дроту, проріджують, залишаючи найміцніші на верхній частині рукава, на відстані 30-35 см одна від одної.
Тобто пагони повинні рости вертикально. Останній крайній пагін розташовують горизонтально – він продовжить кордон. На другий рік всі пагони, що виросли, обрізають на 2-3 бруньки, а крайню горизонтальну - залишають на довжину, яким повинен бути рукав.
За сезон з кожної обрізаної гілки виростають два пагони і восени треба вчинити так: нижні підрізати на 2-3 бруньки - для вирощування пагонів заміщення, а верхні для формування стрілок, що плодоносять, обрізають на 5-6 бруньок. Кордон відновлюється лише у робочій частині.
На наступний рік кордон піднімають і ці стрілки горизонтально підв'язують до нижнього дроту для отримання врожаю, а пагони заміщення вирощують похило-вертикально.
Інші способи:
Одна з найцікавіших і дуже оригінальних систем - формування виноградних кущів по Мозеру.
Розроблений відомим виноградарем Ленцом Мозером тип обрізки значно зменшує трудомісткість вирощування винограду.
Основні принципи його системи такі:
- Підбір сортів, морозостійкість яких вища — 20°С.
Наприклад, таких як Галбена Ноу, Анюта, Галахад, Сенсація, Велика, Подарунок Несветая, Русбол, Лівія...
- Шпалери мають бути розміщені на південних, південно-східних та південно-західних схилах.
- Міжряддя – 3-3,5 м.
- Усі робочі частини куща формуються на штамбі заввишки 1,2-1,3 м.
- Підв'язуються тільки плодоносні пагони в кінцевій стадії формування грон (щоб вітер не тріпав їх, і не деформувалася лоза), решта вільно звисає.
В результаті лози виростають коротше, міжвузля короткі, виноград більш щільний і смачний, хоча праці витрачено в десятки разів менше.
Але, є й недоліки – у наших широтах лоза може погано визріти, а кущ мати неохайну форму.
На наступний рік можуть виникнути проблеми з обрізанням, коли неясно, де пагони заміщення, а які мають плодоносити.
Сподобалася стаття? Підписуйтесь на канал та розкажіть друзям.
Є питання? Приєднуйтесь до нашої групи в Фейсбук «Виноград-виноград», запитайте професіоналів - facebook.com/groups/840750949432929/