RU

Догляд за виноградом навесні

Зміст

Роботи на винограднику у березні

У середній смузі України березень – це місяць, в якому любителі та поціновувачі сонячної ягоди розпочинають перші весняні роботи з догляду на винограднику після зими.

Догляд за виноградом навесні в середній смузі - готуємо інструмент та препарати

У південних районах України ще з середини лютого активно ведеться обрізка винограду. А жителі таких регіонів як Київ, Черкаси, Суми, Полтава, Харків, Донецьк ..., догляд за виноградом ранньою весною починають з березня, з обрізки морозостійких сортів. І встигають її зробити до середини місяця, до того моменту, коли почнеться рух соку. (см. Формування та обрізування куща).

Якщо у попередньому році на винограднику був спалах оїдіуму, проводимо викорінюючу обробку по голій лозі 3% розчином залізного купоросу або 5-7% карбаміду або 3% Бордоською рідиною.

Зверніть увагу, що цю обробку необхідно провести до опушення нирки. Якщо через якісь причини нирка вже опушилася (пропустили терміни, аномально висока температура), слід відмовитися від цієї процедури. Інакше ви її просто спалите.

Третій вид робіт теж стосується південних регіонів, і це підв'язка лоз на шпалеру.

Роботи на винограднику включають і прибирання ділянки - обов'язково приберіть навесні опале листя, бур'ян і залишки старої лози, які можуть служити осередками грибкових інфекцій.

І останнє, хто ще не склав схеми обробок і не закупив препарати для них - приділіть цьому питанню увагу зараз, поки є час. Тому що в наступні місяці, коли робіт буде багато, вам доведеться терміново десь щось шукати, і не факт, що знайдете те, що потрібно (див. Календар обробки винограду).

Догляд за виноградом у квітні

Для тих, у кого виноградні кущі ще приховані - готуємося до відкриття, підв'язки та першої обробки. Готуємо підв'язувальний матеріал. Відкривати виноград слід тоді, коли погода протягом 7-10 днів тримається стабільно теплою.

Відкриття винограду та догляд навесні після зими

У південних регіонах, де вже відкрилися бруньки, і пагони пішли в ріст, готуємо суміш препаратів для другої обробки від мілдью, оідіуму, антракнозу в ранніх стадіях і проти комах, що гризуть і смокчуть. Обробка проводиться по 3-5 листку. У цю ж суміш можна додати добрива для підживлення рослин, що містить азот, фосфор і калій у пропорції 30:10:10 відповідно.

Наступний етап догляду за виноградом навесні за порадами бувалих садівників – це боротьба з бур'янами, які на ранніх стадіях забирають азот із ґрунту. Міжряддя потрібно прополоти чи зорати мотокультиватором та зібрати бур'яни.

Якщо у вашому регіоні встановилася тепла погода, можна замульчувати ґрунт.

Для біо-виноградарів квітень – час висівати сидерати. Сидерати – це рослини, за допомогою яких можна відновити та покращити характеристики ґрунту. Наприклад, гірчиця, редька, ярий ріпак розпушують землю завдяки розвиненій кореневій системі, вивільняють із ґрунту фосфати для кращого засвоєння, здатні боротися з деякими шкідниками, вірусними та грибковими захворюваннями. Конюшина збагачує грунт калієм, а люпин схожий з гноєм за своїми поживними властивостями. Виростаючи, сидерати за рахунок зеленої маси також захищають ґрунт від пересихання. Важливо не допускати утворення насіння, щоб рослини-помічники не перетворилися на шкідників.

Якщо бруньки добре пішли в ріст, дали масу пагонів, то виноградарям з південних регіонів наприкінці квітня доведеться здійснити нормування вічок. Видаляємо слабкі та двійники, що ростуть з однієї бруньки. Якщо залишити всі паростки, то кожен тягнутиме поживні речовини, відповідно, пагони будуть тоншими, слабшими, врожаю на них буде менше і якість врожаю гірша. Оптимальне навантаження куща залежить від сорту, віку, товщини лози тощо.

Загартування вегетуючих саджанців та догляд за виноградом у квітні Як правильно організувати крапельний полив і доглядати виноград навесні

До кінця квітня, коли прогріється земля, коріння почне працювати, а пагони досягнуть розміру 5-7 сантиметрів, продовжуємо весняний догляд за виноградом і готуємося робити перше прикореневе підживлення. Добрива можна використовувати як органічні (гній, перегній), так і неорганічні (нітроамофоска, суперфосфат, калійні добрива) (див. Підживлення винограду).

У квітні готуємо ділянку під школку, для висаджування живців на початку травня. Культивуємо ґрунт, формуємо грядки, укладаємо краплинний полив, розкладаємо чорну плівку.

Місце для школи має бути добре освітленим, і високе, з глибоким заляганням ґрунтових вод, щоб уникнути загнивання корінців. Живці для посадки в школку також готуємо в квітні - нарізаємо, стимулюємо вимочуванням в розчині з додаванням коренеутворювача, проводимо кільчування.

Якщо ви готуєтеся висаджувати вегетуючі саджанці, то в квітні їм потрібно уважний догляд і турбота. Коріння вегетуючих саджанців легко загниває від найменшого переливу, отже рослина гине. Вирощеним і вкоріненим в домашніх умовах саджанцям потрібна адаптація перед посадкою в ґрунт. Їх потрібно поступово загартовувати, виносячи на повітря наприкінці квітня – на початку травня. Спочатку ставити тільки в тіні, потім виставляти на сонці вранці та вечорами, і через 8-10 днів висаджувати в ґрунт (див. Вкорінення живців винограду).

Догляд за виноградником у травні

На початку травня, після закінчення весняних дощів, необхідно продумати та спорудити систему поливу виноградника. Якщо ви використовуєте краплинний полив, робимо її монтаж. Або споруджуємо пристовбурні кола так, щоб вода, яку ви заливаєте, не йшла убік, а трималася біля куща і повноцінно живила його. У воду при поливі можна буде додавати добрива (азот, калій, фосфор).

Перше підживлення та догляд за виноградом у травні Перша обробка та догляд за виноградом навесні

У першій декаді травня, за умови, що паростки досягли розміру 12-15 сантиметрів, необхідно провести перше підживлення. У цьому підживленні повинен переважати азот. Якщо це буде підживлення по листку, можна використовувати комплексні препарати, наприклад “Плантафол” з дозуванням 30:10:10, де 30% вміст азоту та 10% вміст фосфору та калію (або 20-20-20). Під корінь можна удобрювати настоєм гною або пташиного посліду, в яких також міститься велика кількість азоту.

Відразу після підживлення, через 1-2 дні, робимо першу обробку по листку від таких захворювань як мілдью та оідіум, сюди ж можна додати будь-який препарат інсекто-акарицидної дії (від виноградного зудня), якщо в цьому є необхідність. Обробляємо кущі строго у вечірній час.

Другу профілактичну обробку від мілдью, оідіуму та комах-шкідників робимо за 5-7 днів до цвітіння. Використовуємо системні препарати тривалої дії.

Забігаючи наперед нагадуємо, втретє обробляємо від хвороб та шкідників після цвітіння. До складу цієї обробки добре включити препарати, що містять мідь та сірку. Мідь добре зарекомендувала себе у боротьбі проти антракнозу, а сірка ефективно працює проти кліщів.

Після цвітіння кущам також необхідне підживлення, що допомагає активному зростанню молодих пагонів та формуванню грон.

ВАЖЛИВО!

Всі обробки виконуємо дотримуючись заходів безпеки роботи з препаратами, уникаючи потрапляння препаратів на шкіру та слизові оболонки.

Видалення зайвих і слабких паростків робимо в другій декаді травня, коли точно не буде зворотних заморозків. Через 10-15 днів після нормування куща, сильні молоді пагони дотягнуться до другого дроту шпалери і необхідно зайнятися їх підв'язкою. Не пропустіть цей момент, молоденьке стебло легко обламується вітром.

Як висадити школку і доглядати винограду навесні після зими Весняні щеплення винограду - поради бувалих садівників та догляд навесні

У травні продовжуємо боротися з бур'янами та проводимо розпушування ґрунту не лише під шпалерами, а й у міжряддях. Ця процедура допомагає не лише позбутися бур'янів, але ще й покращує доступ кисню до коріння рослин.

Якщо ви практикуєте задерніння, і в міжрядді росте трава, необхідно її вчасно косити, щоб уникнути розмноження комах.

На початку травня в підготовлену школку на вкорінення садимо живці. Полив помірний.

У середині місяця висаджуємо саджанці, що вегетують (див. Посадка винограду).

У 20-х числах травня, коли зменшиться рух соку, можемо зайнятися щепленням винограду, завершуючи весняні роботи на винограднику. Щеплення винограду).

Сподіваюся, тепер Ви знаєте, як правильно доглядати виноград навесні, з чого почати після зими. Навіть новачкові можливо отримати хороший врожай винограду, дотримуючись порад і рекомендацій досвідчених виноградарів.

Сподобалася стаття? Підписуйтесь на канал та розкажіть друзям.

Короткий список робіт на винограднику навесні

Березень

  • Обрізуємо морозостійкі сорти (якщо не зробили цього восени);
  • Проводимо викорінюючу обробка 3% розчином мідного купоросу або 5-7% карбаміду або 3% Бордоської рідини (не обов'язкова);
  • Ревізія та ремонт шпалер;
  • У південних регіонах підв'язка лоз на шпалеру;
  • Прибирання території виноградника;
  • Складаємо схему обробки та закуповуємо препарати.

Квітень

  • Відкриваємо та підв'язуємо лози;
  • Перша обробка по голій лозі (не обов'язкова);
  • Обробка по 3-5 листку (південні регіони);
  • Підживлення по 3-5 листку (південні регіони) або перше кореневе підживлення;
  • Боротьба з бур'янами;
  • Нормування пагонами (південні регіони);
  • Підготовка ділянки під школу;
  • Загартування вегетуючих саджанців.

Травень

  • Монтаж поливу виноградника;
  • Підживлення по 3-5 листках або перше кореневе підживлення;
  • Обробка по 3-5 листках від мілдью та оідіуму;
  • Видалення зайвих та слабких пагонів;
  • Підвязування;
  • Боремося з бур'янами;
  • Саджаємо живці на вкорінення в школку;
  • Висаджуємо саджанці, що вегетують;
  • Робимо щеплення.

Інші статті цього розділу

Календар обробок винограду від хвороб та шкідників фото
Обробка винограду: схеми, терміни
Як доглядати за виноградом навесні влітку та восени фото
Догляд за виноградом, план робіт
На який рік плодоносить виноград після посадки та як прискорити фото
Як прискорити дозрівання винограду
Весняне, літнє та осіннє підживлення винограду
Добрива та підживлення винограду
Як правильно вкривати виноград на зиму
Укриття винограду на зиму
Оси на винограді як боротися фото
Захист винограду від ос та птахів