Інші статті цієї теми
Про сприятливі Суми активних температур для вирощування винограду
З року в рік, більшість виноградарів, а зокрема, це усі виноградарі-початківці, впираються у глухий кут, роблячи помилки у виборі тих, чи інші сортів, чи ГФ винограду для вирощування на своїй місцевості, не враховуючи терміни їхнього дозріванняя, кліматичні умови та суми активних температур.
А тому, час від часу, назріває дуже нагальне питання, для того щоб більш детально розлянути про сприятливі САТ для вирощування винограду.
Що таке сума активних температур?
Це важливий агрометеорологічний показник, який використовується для оцінки умов росту та розвитку сільськогосподарських культур, у тому числі й винограду. Цей показник дозволяє агрономам прогнозувати час посіву, визначати періоди вегетації, оцінювати можливості отримання врожаю та планувати агротехнічні заходи.
САТ – це сума середньодобових температур повітря за певний період, що перевищують біологічний мінімум температури для конкретної культури. Біологічний мінімум – це температура, нижче якої ріст і розвиток рослин практично припиняється. Для більшості посівних культур цей мінімум становить + 5° C, але для деяких теплолюбних культур він може бути вищим (наприклад, + 10 °C для кукурудзи).

Знаючи про те, що виноград починає свою вегетацію починаючи з активного сокоруху та пробудження вічок після настання біологічного мінімуму + 10 °C, можна й самому розрахувати більш точну САТ для будь-якої місцевості.
Як вираховувати суму активних температур?
Для цього потрібно вести щоденні спостереження, встановлюючи середньодобові температури починаючи з того моменту, коли середньодобова температура буде + 10 °C і вищою, (це може бути близько середини квітня) і закінчуючи, коли середньодобова температура буде + 10 °C і нижчою, (це може бути кінець вересня - початок жовтня), чітко занотовуючи їх, після чого можна вивести більш точну САТ для того сезону, коли проводилися заміри.
Але ж рік на рік не приходиться! А тому такі спостереження необхідно проводити впродовж певного часу, збиваючи САТ і визначаючи середні і чим довший цей час замірів буде, тим точнішою буде показник для дослідної території.
Використання суми активних температур у виноградарстві
Для активного розвитку винограду – це показник, який характеризує кількість тепла, котре позитивно впливає на розвиток виноградною рослиною за весь період її вегетації.
Знаючи САТ для вирощування винограду, можна визначитися з доцільністю вирощування того, чи іншого сорту, чи гібридної форми у конкретних кліматичних умовах.
Більш детально з сумами активних температур повітря для кожного регіону України можна ознайомитися на зображеній карті.
У більшості випадків, виноградарі у своїх Каталогах та Прайсах вказують тільки терміни дозрівання сортів та ГФ винограду (ранні, ранньо-середні, середні і т.д.).
Прив'язавши САТ до термінів дозрівання сортів та ГФ винограду, усі дані можна оформити в таблицю.

Тепер, у залежності від кліматичної зони вашого регіону, дивлячись на таблицю і карту, можна зробити правильний вибір того, чи іншого сорту, чи ГФ винограду.
Після багатолітніх досліджень з підбором винограду за термінами дозрівання, для себе особисто зробив висновок, що для моєї місцевості (Прикарпаття, м. Івано-Франківськ, САТ=2600-2700° С), для надійного дозрівання виноградної ягоди та накопичення нею необхідної кількості цукрів, враховуючи певні навантаження урожаєм, котрі несуть виноградні кущі, безпроблемно та впевнено дозрівають, а також накопичують необхідних кондицій цукру, сорти винограду з термінами дозрівання не вище, як ранньо-середні.
Ті сорти винограду, котрі мають середні терміни дозрівання – ведуть себе непевно та нестабільно, а інколи дуже критично, при цьому: затягуються терміни дозрівання ягоди (до середини жовтня) і довго накопичується цукор. У таких випадках, необхідних кондицій цукру виноградна ягода може набирати виключно у дуже сприятливі сонячні роки (раз на 3-5 років).
Про сорти винограду, у котрих терміни дозрівання пізніші за середній, а саме: середньо-пізні, пізні та дуже пізні – годі й думати.
Це, не мого поля ягода!
Бажаю усім Вам успіхів у виборі сортів винограду для своєї місцевості!
Бажаю Вам приємного перегляду та вдалого вибору посадкового матеріалу винограду, а також щедрих урожаїв на Ваших виноградниках!
З повагою та найкращими побажаннями виноградар-любитель з Прикарпаття – Ігор Штундер!
Сторінка Фейсбук - https://www.facebook.com/profile.php?id=100016218796440