Інші статті цієї теми
План робіт на винограднику влітку
Зміст
Літо – гаряча пора для виноградарів. Щоб до кінця літа отримати гарний вожай – доведеться добре попрацювати.
Догляд за виноградом влітку в середній смузі України не відрізняється від догляду на будь-якій іншій території і багато в чому залежить від погодних умов.
Основу догляду за виноградом влітку складають «зелені операції», які впливають на якість врожаю:
- нормування суцвіть на кущах;
- видалення пасинків;
- чеканка.
Догляд за виноградом у червні

Якщо весна була прохолодною, і цвітіння винограду відклалося на червень, літо починається з обробки рослин від хвороб та шкідників перед цвітінням. (див. Календар обробок винограду).
Як визначити початок цвітіння на винограді?
Його можна помітити за опаданням ковпачків віночка квітки. Цей момент і вважається початком.
Необхідно пам'ятати, різні сорти цвітуть у різні терміни.
Першими, як правило, зацвітають технарі.
В умовах гарної погоди цвітіння триває 4-8 днів, одного куща – 8-14, а виноградника з різними сортами 12-20 днів.
Запилення суцвіть може бути кращим або гіршим, залежно від погодних умов.
Для кращого формування зав'язі та зменшення пустоцвітів, перед цвітінням можна обробити кущі препаратами, що містять бор (наприклад, розчином борної кислоти з розрахунку 10 г на 10 літрів).
Нормування

Після того, як сформуються грона та ягоди досягнуть розміру з дрібну горошину, робимо нормування суцвіть, тобто видаляємо зайві, залишаючи грона, які краще запилилися і зав'язалися.
Щоб не перевантажувати лозу та отримати повноцінні, великі ягоди, залишаємо по одному грону на однин пагін.
Якщо сорт або гібридна форма не зав'язує великих грон (наприклад, Смарагд або Ізюминка), можна залишати і по дві.
На дорослих, сильних кущах кишмишних сортів та сортів технічного призначення можна також залишати по дві, вони добре справляються із навантаженням.
Нормування врожаю - одна з найважливіших літніх операцій.
Залишаючи весь урожай, що зав'язався, високий ризик отримати пізно дозрілу ягоду не дуже гарної якості, невизрілу лозу, недоліки в закладці плодової бруньки на наступний рік.
Пасинкування


Пасинки - пагони, що ростуть у пазухах листя.
Якщо їх ігнорувати, вони підуть у ріст, що призведе до сильного загущення крони, що в свою чергу погіршує провітрювання і може бути однією з причин спалаху грибкових захворювань.
По-перше, пасинки, розташовані до першого суцвіття, видаляємо повністю.
По-друге, щодо пасинкування існують різні думки.
Одні виноградарі радять видаляти їх повністю.
Ми ж прищипуємо їх над першим листком, таким чином, не приводимо лозу до загущення, збільшуючи площу листового апарату для живлення куща.
Карбування та видалення вусів

Карбування (чеканка) проводиться, коли лоза переросте верхній дріт шпалери. Для цього відщипуємо точку зростання пагону, залишаючи над дротом 2-3 листки.
В інтернет-джерелах часто зустрічається порада видаляти вуса з пагонів. Мені здається, важливо на зростання дорослої рослини це не вплине. Але можна видалити. При підв'язці - вуса рослині не потрібні, та й поживні речовини не будуть витрачатися на їх зростання.
Обробка після цвітіння
Після цвітіння необхідно провести чергову профілактичну обробку від мілдью, оїдіуму, гнилів, кліща.
Ретельно обприскуємо листя та ягоди по всій висоті лози. Важливо обробляти рослини в ранкові або вечірні години, у безвітряну погоду, пам'ятаючи про захист.
На нашому сайті vinograd-loza.com весь графік обробок знайдете за посиланням - vinograd-loza.com/statti/kalendar-obrobok-vinogradu.
Полив виноградника проводимо раз на 15-20 днів, залежно від погодних умов, з розрахунку 70-100 літрів під дорослу рослину, молодим достатньо 10-20 літрів.
Для підтримки рослин у період активного зростання, раз на 10-15 днів робимо позакореневе підживлення (препаратами Плантафол або Майстер формулою 20-20-20), ретельно обприскуючи листя розчином препарату. Підживлення препаратами починаємо проводити після цвітіння, продовжуємо до 1 серпня. (див. Підживлення винограду).
Догляд за школкою

Видаляємо двійники, трійники, залишаючи на майбутньому саджанці один пагін. Поливаємо, обробляємо, підгодовуємо, тобто. робимо ті ж операції, що і на дорослих кущах. (Також див. Посадка винограду в школку)
Якщо в щеплених рослинах прокидаються сплячі бруньки - обламуємо всі паростки, розташовані нижче щеплення.
Догляд за виноградом у липні
План робіт на винограднику у липні передбачає великий обсяг роботи та продовжує операції з догляду за виноградом, розпочаті у червні. Влітку кущі продовжують рости, тому залишаються актуальними.:
- підв'язування пагонів,
- чеканка лози, що переростає верхній дріт;
- прищипування пасинків;
- обробка, підживлення.

Одночасно з профілактикою від хвороб можна здійснити підживлення, додаючи його в бакову суміш (Плантафол або Майстер формула 20-20-20).
До середини літа підростають саджанці, посаджені до школи. Їх доглядаємо в тому ж порядку, як за дорослими кущами - підв'язка, пасинкування, профілактика хвороб. Такий самий догляд за щепленими саджанцями. Як тільки спаде спека, з щеплень потрібно акуратно зняти поліетиленову плівку і зачистити поросль, що утворилася на підщепі.
До кінця липня дозрівають ультраранні сорти, у ранніх відбувається розм'якшення та фарбування ягід. Тому фунгіциди, інсектициди та акарициди по плодоносних кущах цього місяця не застосовуються, щоб препарати, які використовувалися раніше, встигли розкластися або вивестися з рослини.
За необхідності обробки використовуємо біопрепарати (наприклад, Мікосан + Актофіт.) (див. Виноград без хімії).
Якщо виноградні грона дуже щільні - слід проріджувати їх, щоб при дозріванні уникнути передавлювання і деформування ягід. Для цього зрізаємо ножицями або обриваємо руками дрібні та розташовані всередині грона ягідки. Ця операція дозволить решті ягід дозріти до потрібного розміру і набрати більше цукру.
Регулярно проводьте огляд грон, що дозрівають. Ягоди з ознаками гнилі мають бути негайно видалені, а грона оброблені.
Не забуваємо про захист врожаю від птахів та ос. Для цього використовуємо мішечки для грон або сітку, пастки для ос або відлякувачі для птахів, вибір за вами.
Догляд винограду у серпні


Серпень - найприємніший місяць для виноградарів, в цей час дозрівають плоди, заради яких працювали весь рік. У серпні роботи на винограднику зводяться до підготовки до збирання врожаю та самого збирання врожаю. У час, коли ягода починає наливатися і розм'якшуватися, можна освітлювати грона, тобто. видаляти частину листя навколо них, особливо на тих сортах, що забарвлюються при дозріванні в рожевий або червоний колір. Не варто цього робити заздалегідь, так як не розм'якшена ягода може підгоряти на сонці.


У серпні, в рамках догляду за виноградом, продовжуємо видаляти пасинки та підрізати верхні пагони, що переросли верхній дріт. У цей час не потрібна зайва зелена маса, важливим є визрівання лози. Вона незабаром почне набувати коричневого відтінку. Тому раніше залишені пасинки можемо повністю видалити.
На початку серпня припиняємо поливи, за винятком випадків, коли стоятиме спекотна погода. Навіть у дуже сильну спеку поливи мають бути помірними, щоб уникнути розтріскування ягід і не викликати зростання пагонів. Серпень - час визрівання лози, зайва волога може спровокувати зростання зеленої маси.
Для того, щоб допомогти лозі краще визріти та повноцінно закласти плодові бруньки наступного року, виноградник починаємо обробляти препаратами, що містять калій (монофосфат калію, сірчанокислий калій, Плантафол або Майстер з формулою 5-15-45).).

Велика кількість калію міститься в золі і для підживлення калієм можна використовувати її настій. 150-200 грам на 10 літрів води.
Виключаємо добрива, що містять азот, щоб не спровокувати зростання зеленої маси.
Визріванню лози приділяємо багато уваги, добре визріла лоза зможе перенести зиму і плодоносити в наступному році. Це особливо важливо для молодих рослин, посаджених цього року.
У серпні рекомендується зробити чергову профілактику від грибкових захворювань і від комах, що гризуть-смокчуть. Використовуйте для цього біопрепарати.
Для обробки дозріваючих плодів можна використовувати біофунгіциди та біоінсектициди. Проти збудників грибкових захворювань ефективний Мікосан, а комах-шкідників – Актофіт.
Якщо незадовго до дозрівання врожаю пройшли дощі, насамперед слід перевірити грона на наявність ягід, що тріснули. Виявивши – негайно видаліть їх. Вони можуть призвести до гниття всієї грона. А їх аромат приваблює птахів та ос.
З цієї статті ви дізналися, як доглядати за виноградом влітку, дотримуйтесь простих інструкцій, дотримуйтесь термінів обробок та поливу та гарний урожай вам забезпечений.
Короткий список робіт на винограднику влітку
Червень
- Обробка від хвороб та шкідників перед цвітінням
- Нормування суцвіть та врожаю
- Підживлення
- Пасинкування
- Підв'язування пагонів
- Обробка після цвітіння
- Чеканка
- Догляд за школкою або молодим саджанцем (повне видалення пасинків та вусів)
- Полив
Липень
- Підживлення
- Пасинкування
- Підв'язування пагонів
- Чеканка
- Полив
- Догляд за школою або молодим саджанцем
Серпень
- Освітлення грона
- Захист врожаю від ос та птахів
- Обробка препаратами, що містять калій для визрівання лози
- Видалення раніше залишених пасинків
- Чеканка
- Догляд за школкою або молодим саджанцем