Оідіум винограду
Або справжня борошниста роса винограду. Завдає великої шкоди. Має високу шкідливість у роки з підвищеною температурою повітря.
Ознаки та властивості оідіуму винограду


Незабаром, після початку росту виноградних пагонів можна знайти з них такі, які відстають у рості, а їх лист здається кучерявим. Це перша ознака того, що кущ заражений. Через якийсь час на листі з'являються блискучі плями, які поступово покриваються сірувато-білим нальотом. Цей процес триває 3-5 днів, залежно від кліматичних умов. Пізніше плями зливаються і повністю покривають листову пластинку.
Оідіум полюбляє суху та спекотну погоду, без дощів, але з різкими перепадами температури, коли вдень спекотно, а вночі холодно.
При значному поширенні Оідіум розповсюджується на верхівки пагонів, суцвіття, а пізніше і грона винограду, вони покриваються таким же нальотом. Всі суцвіття, грона і верхівки пагонів можуть виглядати, ніби посипані золою або борошном.


Ягоди не розвиваються, тріскаються, насіння в них оголюється. У суху погоду такі ягоди засихають, а у вологу – загнивають. Уражені суцвіття відмирають. Нерідко чути характерний запах тухлої риби.
На дозрілій лозі червоні плями Оідіума мають характерну зірчасту конфігурацію.
Збудник Оідіума перезимовує у вигляді грибниці на уражених пагонах та в бруньках під лусочками.
Інкубаційний період, залежно від погодних умов, становить 7-14 днів. Гіфи гриба проростають і прикріплюються до листка, проникаючи у верхні клітини. Так відбувається харчування гриба.
Поступово (залежно від погоди від 2-3 днів до 2-3 тижнів) на гіфах утворюються спори, що вільно опадають, розносяться вітром та ініціюють нове інфікування. Оптимальна вологість для проростання спор – 60-80 %, а оптимальна температура +20 - +35°С.


Заходи боротьби з Оідіумом на винограді
Захист винограду від Оідіуму – це не тільки система обробок хімічними препаратами, а й агротехнічні заходи щодо забезпечення максимального провітрювання кущів (пасинкування, підв'язування, нормування пагонів, прополювання бур'янів), підживлення фосфорними, калійними добривами та мікроелементами (цинку, марганцю, молібдена) і звичайно профілактика.
Щоб бути в курсі термінів і застосовуваних препаратів, ознайомтеся зі статтею «Календар обробок винограду» (посилання-vinograd-loza.com/statti/kalendar-obrobok-vinogradu), перегляньте різні варіанти та графіки, завантажте їх у зручному форматі, поділиться з друзями.
Профілактика Оідіуму на винограді
Збір та утилізація опалого листя восени.
Систематична боротьба з бур'янами.
Восени, перед укриттям виноград обробляємо 3% залізним купоросом (300 гр. на 10 л води).
Навесні чи наприкінці зими обробляємо 3% мідним купоросом.
Обробка винограду від Оідіуму, терміни
Перша проводиться за молодим приростом зелених пагонів (4-5 листків), наступна обробка перед цвітінням, третя після цвітіння, четверта після того, як зав'язь досягне розміру 3 - 5 мм. (см. Календар обробок винограду). Чим же обробляти Оідіум на винограді?
Препарати від Оідіуму на винограді
Для захисту насаджень передбачається 3-4 обробки фунгіцидами.
- Топаз 6-8 мл - термін дії 21 день,
- Топсин М 10-12 гр - працює 20 днів,
- Теовіт Джет (він же Кумулус ДФ) 50-80 гр - 10 днів (обробку проводити при температурі не нижче 20°С),
- Стробі 3-4 гр - очікування 20 днів,
- Хорус 6-7 гр - працює 7 днів (обробку проводити при температурі 5-15°С),
- Раєк (він же Скор) 3-4 мл - 20 днів.
- Танос (він же Профіт Голд) 4-6 гр - срок 30 днів.
Сподобалася стаття? Підписуйтесь на канал та розкажіть друзям.
Розкажіть про свій досвід у коментарях чи групі фейсбук - facebook.com/groups/840750949432929, як Ви обробляєте виноград від Оідіуму.