RU

Мілдью винограду

Або хибна борошниста роса вважається найпопулярнішим і найшкідливішим грибковим захворюванням винограду у всіх зонах виноградарства України.

Ознаки та властивості захворювання

Фото Мілдью винограду Мілдью винограду лікування та діагностика фото

Проявляється захворювання у вигляді характерних "маслянистих" плям різної величини, зеленого або жовтуватого відтінків на враженому листі.

У дощову погоду знизу виноградного листя навпроти вражених ділянок з'являється білуватий наліт, схоже на те, наче лист присипали золою.

Після виникнення на листі захворювання може перекинутися і на грона (або суцвіття), що є дуже небезпечним для врожаю.

На гронах (або суцвіттях) мілдью вражає гребінець, на ньому виникають витягнуті плями яскравих зелених тонів наче просочені водою. І якщо не проводити лікування мілдью винограду, хворі суцвіття буріють, а ягоди набувають синьо-бурого кольору та зморщуються.

Вражена тканина відмирає, що порушує нормальний рух соку і призводить до усихання частини грона (суцвіття).

Якщо спори гриба проникли в квітконіжку (плодоніжку) і квіти (або зав'язь та молоді плоди), суцвіття під час цвітіння (або кисть із зав'язями ягід) покривається білим нальотом спороношення гриба, після чого квіти та зав'язь засихають та обсипаються.

У занедбаному стані хвороба може вражати всі зелені частини куща винограду, суцвіття, верхівки пагонів, молоді гребені та вусики. Дуже вражене листя згодим опадає, а верхівки пагонів засихають. Зелені пагони, вражені мілдью можуть бути зовсім без листя.

Хвороба винограду мілдью провокується грибом. Джерелом інфекції є спори, які зимують в тканинах опалих ягід та листя, які були вражені.

Мілдьюі винограду на ягоді та плодоніжці фото Чим лікувати Мілдью винограду

Навесні, за середньодобової температури не нижче 8°С, після достатнього зволоження ґрунту спори проростають, поширюються вітром на великі відстані. За наявності краплинної вологи на нижній стороні листка проростають і через його відкриті продихи проникають у зелені органи винограду.

Інкубаційний період мілдью (час від проникнення до прояву ознак зараження) залежить від температури повітря.

Знання тривалості інкубаційного періоду має значення для боротьби з хворобою, оскільки захисні заходи починають проводити наприкінці. Найкоротший період інкубації становить 4 дні при температурі повітря близько 25°С. Протягом зростання виноградного куща збудник мілдью може дати 15-16 генерацій.

Особливо сприятливі умови для того, щоб хвороба виявилася – відносно велика вологість та температура повітря. Як правило, такі умови виникають в середині червня після дощів чи гроз.

Заходи боротьби з мілдью на винограді

Чим лікувати мілдью винограду? Препарати проти мілдью винограду

Захисні заходи базуються на комплексі агротехнічних прийомів, що сприяють вентилюванню кущів: чеканка пагонів, їх підв'язка, мульчування ґрунту під кущем, систематична боротьба з бур'янами, внесення фосфорно-калійних добрив, своєчасне збирання залишків рослин.

Однак основним методом захисту виноградних насаджень від мілдью є хімічний.

Полягає він у кваліфікованому складанні прогнозу розвитку захворювання, підбору ефективних захисних засобів, на основі яких складається система захисних заходів.

Кількість захисних обробок регламентується погодними умовами поточного сезону вегетації та періодом захисної дії застосовуваних засобів.

Враховуючи епітофітотійний характер розвитку поширення мілдью та здатність спор зберігатися в залишках рослини або плодів, для захисту врожаю необхідно планувати 4-5 обприскування всіх насаджень фунгіцидами.

Приблизні терміни обробок боротьби з мілдью винограду

Перша проводиться по молодому приросту зелених пагонів у 15-20 см (4-5 листок), наступна обробка перед цвітінням, третя після того, як плід досягне розміру 3 – 5 мм (см. Календарь обработок винограда). Чим же лікувати мілдью винограду?

Препарати від мілдью на винограді

  • Ордан СП (він же Курзат Р) 25-30 г на 10 л води - лікувальна дія до 5 днів, захисна - до 15,
  • Ридоміл Голд 50 г - захисна дія до 14 днів,
  • Танос (він же Профіт Голд) 4-6 гр - захисна дія до 12 днів, переважно використовується для профілактики, погано справляється з лікуванням спалахів,
  • ХОМ 40 гр - захисна дія до 12 днів, термін очікування 28 днів,
  • Ревус або Ревус Топ 5-6 мл - 10 днів,
  • Превікур Енжи 8-15 мл - захисна дія до 21 днів, термін очікування 10- днів
  • Стробі 3-4 гр - 20 днів,
  • Хорус 6-7 гр - 7-10 днів,
  • Бордоська суміш - 1% 100гр мідного купоросу та 75 гр вапна, або Бургунська - 1% - 100гр мідного купоросу та 100-120 гр Кальцинованої соди - 15 днів,
  • Антракол, Купроксат, Хлорокись міди.

Необхідно також враховувати, що в розсадниках та на молодих посадках необхідний суворий фітосанітарний контроль, частіше проведення захисних обробок.

Сподобалася стаття? Підписуйтесь на канал і розкажіть друзям.

Поділіться з читачами в коментарях або групі фейсбук - facebook.com/groups/840750949432929, як, коли і чим Ви обробляєте виноград від мілдью.

Інші статті цього розділу

Хвороби листя та ягід винограду опис з фотографіями
Хвороби та шкідники
Оідіум винограду фото для діагностики та лікування
Оідіум
Антракноз винограду фото, діагностика та лікування
Антракноз
Сіра гнилизна винограду фото, діагностика та лікування
Сіра гниль
Біла гниль винограду фото, діагностика та лікування
Біла гниль
Чорна плямистість винограду фото для діагностики та лікування
Чорна плямистість