Види гортензій, цвітіння, посадка, удобрення, підживлення, розмноження та укриття на зиму

Гортензія належить до роду квіткових рослин сімейства гортензієвих.

В Європі з'явилася з 1789 року і була завезена англійським ботаніком Джозефом Банксом. Швидко набула популярності у заможної знаті Франції та Англії.

Спочатку було лише два види, білі та червоні, але з 1900 року у Франції розпочали активну селекцію гортензії, і до середини ХХ століття налічувалося вже понад 100 сортів.

Назву рослині дав Французький ботанік Філібер Коммерсон. За однією версією, назва дана рослині за форму насіннєвих коробочок, що нагадують глечик, згідно з іншою - за любов до води.

А якщо написати назву Японськими ієрогліфами, у перекладі звучить як «квітка, схожа на фіолетове сонце» або «фіолетова сонячна квітка».

Гортензія має понад 50 видів: деревоподібна, великолиста (або широколиста), волотиста, шорстка, Гортензія Бретшнейдера, грунтопокровна, черешкова, дуболистна, Гортензія Сарджента та багато інших.

Більшість з них – чагарники, але є ліани, що забираються по стовбурах сусідніх дерев на висоту до 30 м і навіть гортензії-дерева. Можуть бути як листопадні, так і вічнозелені.

Цвітіння

Час цвітіння з весни і до морозів.

Квітки зібрані на верхівці пагону в прекрасні кулясті суцвіття - щиток або мітлу. У більшості видів квіткові головки включають два типи квіток: невеликі плодові (фертильні) в середині та великі стерильні по краях. У деяких видів всі квіти одного розміру та фертильні.

Забарвлення найрізноманітніше: червоні, білі, сині, бузкові, рожеві, що часто залежить від pH ґрунту.

Ґрунт кислий - пелюстки набувають синього забарвлення, нейтральний - блідо-бежевий, а в лужному - бузковий або рожевий.

Посадка гортензії

Якщо посадити рослину в лужний ґрунт, листя на кущі постійно жовтітиме (хлорозитиме), виправити це можна підкисленням ґрунту та внесенням раз на 10 днів при поливі розчинів солей, що включають залізо та обприскуванням хелатними добривами по листку.

Гортензія світлолюбна рослина любить освітлені відкриті місця, але не пряме сонячне світло. Легка півтінь для неї саме те.

Найкращий час посадки весна. Земля переважно слабо кисла чи середньо кисла (рН 5,5). Одну із сумішей для посадки готують наступним способом, беруть по одній частині пісок, торф, верхову та листову землю та перемішують.

Середній розмір ями 50х50, краще викопувати за 2-3 тижні до посадки.

Після посадки пристовбурне коло мульчують тирсою, скошеною травою або ялиновою корою і поливають слабким розчином калію перманганату.

Добриво, підживлення та полив гортензій

Навесні використовують комплексні добрива для гортензій або рододендронів. У першій половині літа застосовують сірчанокислий калій, суперфосфат, сульфат амонію, сульфат калію. І до кінця літа максимально зменшують вміст азоту у складі добрив на переважну кількість фосфору та калію.

Органічні добрива вносимо обережно, невеликими дозами.

Кущі люблять підживлення амінокислотами та мінеральними речовинами у вигляді розведеного скислого молока, сироватки, кефіру та хлібної закваски.

Люблять воду, земля під ними має бути постійно вологою. У посушливу погоду на тиждень під кущ необхідно виливати не менше двох відер води.

Розмноження

  • зеленими живцями, використовуючи не здерев'янілі частини пагонів;
  • відведенням пагонів від дорослого куща;
  • розподілом великого куща на маленькі;
  • насінням.

Укриття на зиму

Залежить від регіону та від виду гортензій. Є як морозостійкі види, так і покривні. Якщо у вас клімат помірний, часто гортензії зовсім не вкривають, якщо є небезпека морозів і сильних снігопадів, обов'язково зв'язуйте рослину, щоб снігом не розвалило кущ і не поламало пагони і робіть легке укриття, наприклад зі спанбонду.

Зрідка зустрінеш людину, якій не подобаються квіти. За їхню красу, за аромат за посмішки та емоції улюблених жінок, яким їх дарують. І не важливо, чи ростуть вони на клумбі, чи стоять у кашпо.

Квітам присвячували музичні композиції, їх писали знамениті художники та присвячували вірші.

Комусь подобаються троянди, хтось божеволіє від лілій. Але, гадаю, не введу в оману, якщо скажу, що гортензію не любити неможливо. Ця повітряна квітка підкреслює шляхетність, красу та легкість одночасно.

Яку гортензію вибрати, якій віддати перевагу – це питання мучить завжди і всіх.

Вони всі дивовижні, красиві та незвичайні, у кожній є своя особливість.

Але якщо ви все-таки вирішуєте висадити гортензії тільки у відкритому ґрунті, я б радила все-таки зупинитися саме на волотистій (метельчатій) або деревоподібній.

Сподобалась стаття? Заходь на мою сторінку Фейсбук та поділись посиланням на сайт з друзями.

Вирощування гортензії в саду

Метельчата гортензія фото

Гортензія
Волотиста

Великолиста гортензія фото

Гортензія
Великолиста

Деревоподібна гортензія фото

Гортензія
Деревоподібна